BEOGRAD - Zdravstveno stanje Vojislava Šešelja je pogoršano, objavili su u četvrtak srbijanski mediji, a pravni zastupnik srbijanske vlade u slučaju ovog haškog optuženika Saša Obradović kazao je da "nitko u Srbiji nije odlučio da Vojislav Šešelj ne bude predan Haškom tribunalu (ICTY)".
Na pitanje lista Danas hoće li država snositi posljedice ako ne izruči Šešelja, Obradović je rekao da "nitko u Srbiji nije odlučio da Šešelj ne bude predan Haškom tribunalu".
Obradović je u ponedjeljak u ICTY-u zatražio od Žalbenog vijeća očitovanje o tome hoće li će poslati nalog za uhićenje Šešelja jer taj dokument Srbiji nije dostavljen.
"Čekamo odgovor Tribunala. Kad dokument stigne, postupak ide dalje", naglasio je Obradović.
Beogradski tisak u međuvremenu navodi ocjene članova liječničkog tima da je Šešeljevo zdravlje pogoršano, te da je to posljedica reagiranja na kemoterapiju koju je počeo primati zbog raka debelog crijeva i metastaza na jetri.
Vođa liječničkog tima Milovan Bojić tvrdi da Šešeljevo zdravstveno stanje ne dopušta njegov povratak u pritvorsku jedinicu.
"Ima sve simptome progresije bolesti, zbog čega je pod svakodnevnim medicinskim nadzorom kod kuće i prima infuzije. Riječ je o burnoj reakciji na kemoterapiju ... nema govora o vraćanju Šešelja u Den Haag. Njegov povratak u Tribunal bio bi ravan ubojstvu", citiraju Bojića beogradski mediji.
Šešelj se posljednji put pojavio u javnosti na kongresu radikala u subotu, a za Blic od srijede je rekao kako se "osjeća nešto bolje" i da će "pokušati danas doći na posao, u stranku", budući da radikali četvrtkom održavaju redovite tiskovne konferencije.
Istodobno, mediji tvrde kako su radikali zapali i u financijske probleme jer stranački odbori ne plaćaju članarinu, što je Blicu izravno potvrdio i sam Šešelj.
"Nemaju ljudi para. Tko ima za platiti - plati, tko nema - nema! Nitko nije isključen zbog toga iz stranke. Mi smo stranka siromašnih, ali siromaštvo je znak poštenja", rekao je Šešelj.
Vojislav Šešelj se 12. studenog 2014., poslije skoro 12 godina vratio u Srbiju, nakon što je iz ICTY-a pušten na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja. On je po dolasku u Beograd izjavio da ne bježi ali i da se neće dragovoljno vraćati u Haag.
Haško tužiteljstvo je 14. travnja zatražilo da se Šešelju hitno naloži povratak s privremene slobode u pritvor, a njegovi liječnici su u međuvremenu ocijenili da bi, zbog ozbiljnog narušenog zdravlja, vraćanje Šešelja u pritvor Haškog tribunala "bilo ubojstvo s predumišljajem".