Na britanskom Vrhovnom sudu danas počinje povijesno suđenje - 11 sudaca odlučit će je li potreban pristanak parlamenta za početak pregovora o istupanju Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske Unije.
Naime, nakon što je prošlog mjeseca visoki sud donio odluku kako samo Parlament može aktivirati članak 50. Lisabonskog ugovora kojim bi se napravio prvi korak ka formalizaciji Brexita, vlada je podnijela žalbu.
Ostaci iz vremena apsolutizma
Stoga će vrhovni suci saslušati žalbu protiv presude visokog suda, a to saslušanje trajat će četiri dana, no odluka o tome može li Vlada pokrenuti istupanje i bez parlamenta, bit će donesena iduće godine. Kakva god ona bila, bit će ključna za strategiju Therese May u nastavku postupka istupanja.
Vladina žalba se temelji na pravu njihove 'isključive nadležnosti', što je zapravo ostatak iz vremena vladavine britanskih apsolutističkih vladara.
Britanska premijerka rekla je kako do kraja ožujka iduće godine namjerava službeno obavijestiti ostale članice Unije o namjeri istupanja čime bi započeo dvogodišnji proces istupanja.
Članak 50. Lisabonskog ugovora
Ta 'službena obavijest, zapravo podrazumijeva aktivaciju članka 50. Lisabonskog ugovora. Radi se o članku koji je na snagu stupio prije 7 godina, a koji je u neku ruku revidirao Ugovor o Europskoj uniji.
U pet stavaka ovaj članak definira postupak istupanja neke zemlje iz Unije, no predmet je mnogih rasprava budući da se još nikada nije koristio pa je samim time i prilična nepoznanica široj javnosti.
U svom prvom stavku on definira da svaka zemlja može istupiti sukladno vlastitim ustavnim odredbama. Upravo to je problem Ujedinjenog Kraljevstva - ustavne odredbe nisu jasne.