Očekuje se da će ove godine u hodočašću sudjelovati više od 2 milijuna vjernika, među njima i Iranci koji su 2016. bili odsutni. Hodočašće je jedna od pet obveza koje svaki muslimanski vjernik mora ispuniti barem jednom u životu ako za to ima mogućnosti.
"Oko 1.313.946 hodočasnika već je stiglo zračnim putem, 79.501 kopnom i 12.477 morem", izvijestila je službena saudijska agencija Spa.
Među njima je i 400 katarskih hodočasnika koji su na saudijski teritorij ušli preko graničnog prijelaza Salwe, u jeku krize između Dohe i njezinih susjeda u Perzijskom zaljevu.
Iranci će ove godine sudjelovati u hodočašću
Katar i Saudijska Arabija su u otvorenom sukobu od 5. lipnja kada su Rijad i njegovi saveznici, među kojima Ujedinjeni Arapski Emirati, Bahrejn i Egipat, prekinuli sve veze s Dohom.
Te zemlje zamjeraju malenom emiratu bogatom plinom da podupire ekstremističke skupine i da se previše zbližio sa šijitskim Iranom, velikim suparnikom sunitske saudijske monarhije.
Saudijska Arabija je prošli tjedan objavila da je ponovo otvorila kopnenu granicu s Katarom kako bi propustila vjernike koji žele poći u Meku na hadž.
Očekuje se preko 2 milijuna ljudi
U 2016. u hadžu je sudjelovalo 1,8 milijuna vjernika, ali iranskim hodočasnicima - kojih se broj procjenjuje na 60.000 - sudjelovanje nije bilo dopušteno, budući da se Rijad i Teheran nisu uspjeli dogovoriti o pitanjima sigurnosti i logistike.
Saudijska Arabija je u ožujku objavila da mogu sudjelovati u hodočašću 2017.
Rijad je u siječnju 2016. prekinuo diplomatske veze s Iranom pošto je njegovo veleposlanstvo u Teheranu poharalo mnoštvo koje je reagiralo na pogubljenje šijitskog čelnika u toj monarhiji.