Zbog suše, iz njega su odlutala dva nilska konja, a lokalno stanovništvo, posebno djeca,upozorena su da im se ne približavaju.
Escobar je u zoo vrtu imao žirafe, slonove i ostale egzotične životinje, među kojima i nilske konje, dvije ženke i jednog mužjaka. Kada je, 1990-te, cijela hacijenda zapljenjena, životinje su zbrinute u različitim zoo vrtovima u zemlji, ali voden konji su ostali u jezeru. Budući neko vrijeme nije bilo nadzora, razmnožili su se i sada ih ima čak 60.
Hacijenda je, s vremenom, pretvorena u svojevrsni muzej Pablu Escobaru. Smještajni kapaciteti za turiste na zavidnoj su razini, a tu je i tematski park, ukrašen nizom bazena, u kojima posjetitelji mogu uživati.
Okupati se može i u bazenu samoga kralja droge, čiji portret, svi koji su zakoračili u njegov dom, mogu vidjeti na samom ulazu. Na to tko je bio Pablo Escobar upozorava ih trofejna fotografija koju je vojska snimila neposredno nakon što je ustrijeljen.
Bazen nekadašnje vile u iznenađujuće je dobrom stanju. Do njega nilski konji, koji su prosperirali u toploj kolumbijskoj klimi, punoj vegetacije koja im odgovara za prehranu, nisu uspjeli doći.
Nakon što je 1993. Escobar ubijen u razmjeni vatre, upravljanje imanjom preuzela je država koja je, očito, zaboravila na nilske konje, jedine prave vladare hacijende Napulj.
Iako su nilski konji opasne životinje, čini se kako ih Kolumbijci vole. Mnogi su uzimali mlade teliće kući i drže ih kao kućne ljubimce. Ovo dvoje koje je zalutalo u Medelinu, veterinari su obećali uspavati i ukloniti iz naseljenog područja.
Čekaju se samo puške s posebnim punjenjima. Do tada, svima je rečeno, a posebno djeci, da se klone nilskih konja Pabla Ecobara.