Sastanak na vrhu / Plenković na summitu EU-Arapska liga: Samo zajedno možemo doći do rješenja za brojne izazove

Image

Plenković je u svom govoru istaknuo da postoji politička volja za jačanje suradnje između zemalja na dvije obale Sredozemnog mora i Bliskog istoka

25.2.2019.
15:50
VOYO logo

Sastanak na vrhu država Europske unije i Arapske lige važan je korak u jačanju strateške suradnje između dvije organizacije koje se suočavaju s brojnim izazovima, od terorizma, migracija ili mirovnog procesa na Bliskom istoku, rekao je hrvatski premijer u svom govoru na summitu u Sharm-el Sheikhu.

Andrej Plenković je u svom govoru istaknuo da postoji politička volja za jačanje suradnje između zemalja na dvije obale Sredozemnog mora i Bliskog istoka. "Ovaj summit je važan korak u učvršćenju te strateške suradnje i za izgradnju vizije budućnosti na temelju strateškog dijaloga koji smo pokrenuli 2015.", rekao je Plenković, obraćajući se čelnicima 50-tak zemalja EU-a i Arapske lige, koji su se po prvi put sastali na toj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković se na početku svoga govora zahvalio egipatskom predsjedniku Abdel Fatah al-Sisiju na gostoprimstvu koje su Egipćani pokazali prema Hrvatima, pruživiši im utočište tijekom Drugog svjetskog rata.

Terorizam, jedan od glavnih izazova

Preko 30 tisuća Hrvata sklonilo se 1944. u saveznički kamp u El-Shattu na Sinajskom poluotoku. Plenković je u govoru kao jedan od glavnih izazova suvremenog svijeta istaknuo terorizam.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Suprotstavljanje terorizmu traži od nas najveću moguću pozornost i s tim se ne može boriti jedna zemlja samostalno. Kao što je globalna koalicija protiv Daesha pokazala, naša snaga leži u širenju i jačanju međunarodnog i međuregionalnog partnerstva", istaknuo je hrvatski premijer.

Dodao je da terorizam nije dio nijedne religije ili nacije i da jednako ugrožava sve zemlje i narode te da se u toj borbi treba okrenuti prema korijenima radikalizacije poput ekonomske i socijalne nerazvijenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potrebne su nam mjere koje će pomoći u eliminiranju siromaštva i očaja. Drugim riječima, moramo iskorijeniti ono na što se oslanjaju proroci propasti i propovjednici terorizma", rekao je.

Problem migracija

Plenković je rekao da s obzirom na to Hrvatska i u svom nacionalnom kapacitetu i kao članica EU-a želi pridonijeti jačanju suradnje, investicija i trgovine, razvoju digitalnog društva u skladu s četvrtom industrijskom revolucijom, uz istodobno poštovanje okoliša i borbu protiv klimatskih promjena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao drugi izazov naveo je migracije, a suočavanje s tim traži suradnju zemalja iz kojih dolaze migranti, tranzitnih zemalja, kao i zemalja koje su krajnji cilj migrantskog kretanja. Rekao je da je Hrvatska oduvijek nastojala djelovati tako da poštuje međunarodno i humanitarno pravo i moralne principe EU-a.

"To je pristup koji smo imali 2015., pristup koji smo stalno imali u godinama iza nas, kada su se migrantski valovi uglavnom zaustavili", rekao je Plenković, dodajući kako je važno da obje strane tijesno surađuju po pitanju migracija, uključujući i borbu protiv krijumčara ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje mira i stabilnosti

Plenković je rekao da još puno toga treba učiniti po pitanju mira i stabilnosti u pojedinim zemljama Bliskog istoka i sjeverne Afrike.

"Narod Libije, Iraka, Sirije, Jemena, zaslužuje živjeti u miru i stabilnosti. Naša je zadaća pomoći im da dođu do toga. Iz našeg nacionalnog iskustva znamo da učvršćenje mira traži pomirenje i napore na izgradnji mira. Doista se nadamo da će doći do napretka u bliskoistočnom mirovnom procesu, gdje obje strane trebaju pokazati dobru volju kada je riječ o uspostavi održive palestinske države koja će u miru živjeti s Izraelom. Dio svijeta koji dijelimo kolijevka je čovječanstva, tako da nosimo veliku odgovornost na našim ramenima", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ponovio je da se put do rješenja izazova s kojima je svijet suočen nalazi u jačanju multilateralnog poretka utemeljenog na međunarodnom pravu.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo