opasna igra / Picula za RTL.hr: 'Američki izbori kao da se održavaju u nekoj nestabilnoj državi prvi put nakon dugogodišnjih nemira'

Image
Foto: AP IMAGES

"Trump se nada da bi Vrhovni sud odlučio njemu u prilog, bez obzira na to kako će se završiti brojanje glasova", kaže Picula

4.11.2020.
15:40
AP IMAGES
VOYO logo

Tonino Picula, iskusni političar i diplomat, bivši ministar vanjskih poslova, trenutno zastupnik u Europskom parlamentu, kao izaslanik Organizacije za europsku sigurnost i suradnju ima iskustvo promatranja izbora u više zemalja i kaže da američki izbori ove godine izgledaju kao da se održavaju prvi put u zemlji koja je prošla kroz višegodišnje građanske nemire.

Riječ je o pravom izbornom trileru s mnogo obrata, kaže Picula, zbog čega smatra da treba pričekati da se prebroje još glasovi koji su upućeni poštom jer ćemo "tek onda moći govoriti o tome tko je odnio pobjedu u ključnim saveznim državama koje znaju promijeniti izborne preferencije".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'To se nikad nije dogodilo' /

Šefica Bidenove kampanje o Trumpovim izjavama: 'Šokirani smo, pokušava Amerikancima uzeti pravo glasa'

Image
'To se nikad nije dogodilo' /

Šefica Bidenove kampanje o Trumpovim izjavama: 'Šokirani smo, pokušava Amerikancima uzeti pravo glasa'

Stres-test institucija

"Jasno je da ovog trenutka imamo pored rezultatske neizvjesnosti i neizvjesnost koju je unio američki predsjednik Donald Trump zahtijevajući da se brojanje glasova prekine i da se praktički proglasi njegova pobjeda, jer sve ostalo je otvaranje, po njemu, vrata prevari. To se nikada nije dogodilo u američkoj povijesti. Predsjednik Trump nije dao nijedan uvjerljivi dokaz da se radi na nekoj vrsti izborne prevare, tako da nakon Trumpova zahtjeva američke institucije prolaze jedan jedinstveni stres-test u kojem će se morati prije svega dokazati u ovom jednom postupanju predsjednika koji mora biti zadužen za funkcioniranje institucija bez presedana."

Prebacivanje loptice na Vrhovni sud

Koja je procedura nakon tog zahtjeva, što će se sada dogoditi?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Njegov zahtjev nije prekinuo, koliko vidim, prebrojavanje glasova, dapače. U državama koje nisu dovršile taj postupak on teče i dalje. Svi su pomalo zatečeni tim zahtjevom, no Trump očito i sam računa na to da neće biti zaustavljeno brojanje i da će imati argument više u svojim tvrdnjama. Meni se čini da on želi ono što je najavio prije desetak dana, izborni play-off na Vrhovnom sudu, gdje konzervativci, pa i ultra-konzervativci među sucima imaju komotnu većinu i on se nada da bi u toj vrsti raspleta Vrhovni sud odlučio njemu u prilog, bez obzira na to kako će se završiti brojanje glasova i tko će u tom klasičnom prebrojavanju biti izabran za američkog predsjednika."

S obzirom na strašnu polariziranost američkog društva, što možemo očekivati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na moje iskustvo u promatranju izbora u različitim državama dok sam bio potpredsjednik parlamentarne skupštine Europske organizacije za sigurnost i suradnju, mogao bih reći, ne s ironijom, da s obzirom na političku polarizaciju u američkom društvu, zabrinutost građana za konačni rezultat i događanja nakon izbora, dovođenje u pitanje rezultata izbora i prije prebrojavanja svih glasova i prijetnji nasiljem različitih naoružanih skupina, pripremama snaga sigurnosti za eventualne sukobe nakon izbora, može se steći dojam kako se ovogodišnji izbori održavaju u nekoj nestabilnoj državi prvi put nakon dugogodišnjih građanskih nemira", kaže Picula.

Ulazimo u područje neispitanog

"Doista, Amerika je visokopolarizirano društvo, no ono što je karakteristika za Ameriku je stabilnost njezinih institucija i postupak izbora predsjednika je star 200 godina i prvi put ga netko na ovaj način dovodi u pitanje i to čovjek koji bi se trebao brinuti o stabilnosti sustava. Dakle, ulazimo u jedno područje neispitanog i tu će ispit morati polagati ljudi koji ovog trenutka vode institucije, ne samo suci Vrhovnog suda. Vrijedi spomenuti i da je Trump tijekom svog mandata imenovao više od 200 sudaca u različita federalna sudišta, a oni bi trebali definirati sudsku praksu u godinama koje dolaze. Veliko je pitanje na koji će način biti moguće povezati ovako podijeljenu zemlju, posebno u slučaju kada predsjednik države dovodi u pitanje izborni proces. U pravu su oni koji su rekli da na ovim izborima nisu na izbornim listićima imena kandidata nego sustav kao takav", zaključio je Picula u razgovoru za RTL.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo