ratovi u jugoslaviji /

Peter Handke ne osjeća krivnju zbog izjave podrške Miloševiću, no kaže: 'Nisam se dovoljno jasno izrazio'

Image
Foto: AP Images

Handke je opravdavao i svoj posjet Slobodanu Miloševiću 2004.

24.9.2021.
14:22
AP Images
VOYO logo

Austrijski spisatelj Peter Handke smatra da je krivo shvaćen glede njegove sporne podrške režimu Slobodana Miloševića, piše dnevnik Sueddeutsche Zeitung u petak.

„Neke stvari sam možda formulirao nespretno ili se nisam dovoljno jasno izrazio i za to sam sam odgovoran. Ali svatko tko me barem malo poznaje je razumio što sam mislio“, rekao je Handke komentirajući svoja sporna stajaišta prema Srbiji i režimu Slobodana Miloševića te odnosu prema ratovima na području bivše Jugoslavije u devedesetima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je u razgovoru za tjedni magazin dnevnika Sueddeutsche Zeitung rekao kako ne osjeća krivnju zbog izjava ili ponašanja vezanog uz tu temu.

„Ne vidim tu krivnju. Mnogo se puta u životu osjećam krivim, ali ne i u ovom slučaju“, rekao je Handke, kojemu je 2019. dodijeljena Nobelova nagrada za književnost što je izazvalo val prosvjeda, posebice među spisateljima s njemačkog govornog područja koji Handkeu već godinama predbacuju omalovažavanje žrtava srpske agresije na Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. U više navrata on se stavio na stranu srpskog režima Slobodana Miloševića, što je naišlo na oštre osude i na području bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Handke je opravdavao i svoj posjet Slobodanu Miloševiću 2004., koji se tada nalazio u pritvoru u Den Haagu.

Image
KONTROVERZNI KNJIŽEVNIK /

Hrvatska se pridružila Albaniji, Kosovu i Turskoj: Bojkotiraju dodjelu Nobelove nagrade Peteru Handkeu

Image
KONTROVERZNI KNJIŽEVNIK /

Hrvatska se pridružila Albaniji, Kosovu i Turskoj: Bojkotiraju dodjelu Nobelove nagrade Peteru Handkeu

„Jedan čovjek sjedi u zatvoru. Uvijek bih posjetio nekog u toj situaciji inače ne bih bio čovjek“, rekao je Handke za SZ.

On je rekao kako je isto tako u zatvoru posjetio i bivšeg zapovjednika jednog koncentracijskog logora. Milošević je tijekom razgovora, kako kaže Handke, pokušao opravdati svoje postupke.

"Milošević me htio iskoristiti kao svog osobnog spisatelja", rekao je Handke i zaključio kako Miloševića nije zanimalo tko je on nego ga je htio iskoristiti kao svjedoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijski spisatelj je također rekao kako je nakon vijesti o dodjeli Nobelove nagrade njegova kuća pored Pariza bila pod opsadom novinara koji se, kako je rekao, nisu zanimali za njegovu literaturu, nego za njegovo stajalište prema ratovima u Jugoslaviji.

On je podsjetio na to kako je i 2014. prilikom dodjele Ibsenove nagrade, kao i prilikom dodjele Nobelove 2019. imao tjelohranitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U Oslu me dočekao špalir koji mi je vikao 'Fašist, fašist'“, rekao je Handke u intervjuu.

Handke je komentirao i spomenik koji je njemu u čast podignut u Banjoj Luci.

"Meni se spomenik čini predimenzioniranim, moćnim. Ali lažno moćan kakvi spomenici na Balkanu obično jesu", rekao je austrijski spisatelj, koji je djelomično slovenskog porijekla.

Handke smatra da je dodjela nagrade glazbeniku Bobu Dylanu pogreška.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Dylan je glazbenik za vječnost ali literatura je za mene nešto što se čita", rekao je Handke.

sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo