Franjo je proveo 20 minuta u videorazgovoru sa šest članova posade ISS-a, uputivši im nekoliko pitanja, znatiželjan poput kakvog školarca.
"Pozdrav ESA-i (Europskoj svemirskoj agenciji) i Vatikanu. Ovdje ISS. Čujemo vas glasno i čisto".
"Dobro jutro ili dobra večer. S vama u svemiru nikad se ne zna koje je doba dana", rekao je Papa sjedeći za stolom i gledajući u televizijski monitor.
Franju su dirnule riječi zapovjednika misije RandyjaBresnika, jednog od trojice američkih članova posade, koji je rekao da mu je najbolje iskustvo u svemiru to "što može gledati Božje djelo iz njegove perspektive".
"Ne možete doći ovamo i vidjeti neopisivu ljepotu naše Zemlje a da vas to ne dirne u dušu", rekao je Bresnik Papi dodajući "ovdje nema granica, nema sukoba, samo mir".
Odgovarajući mu, Franjo je rekao da je Bresnik "shvatio da je Zemlja prekrhka i da prolazi u trenutku".
"Ona je vrlo krhka stvar, atmosfera je tanka, može joj se lako naškoditi, može se sama uništiti, a vi ste je gledali Božjim očima", rekao je Franjo.
Papa, drugi katolički poglavar koji je telefonski razgovarao s ISS-om nakon pape Benedikta koji je to učinio 2011., puno je puta apelirao na zaštiti okoliša.
U encikliki objavljenoj 2015. pozvao je da se poduzmu mjere za smanjenje štetnih posljedica globalnog zatopljenja uzrokovanog ljudskom aktivnošću.
SergeyRyazansky, jedan od dvojice Rusa na ISS-u, rekao je da je odlučio postati kozmonaut jer je njegov djed bio jedan od glavnih inženjera koji su gradili Sputnjik, prvi umjetni satelit koji je Sovjetski Savez poslao u Zemljinu orbitu 1957. tijekom Hladnog rata.
"Korijeni su naša nada i naša snaga. Ne zaboravite korijene", odgovorio mu je Papa.
Talijanski astronaut PaoloNespoli, koji je prevodio ruskim i američkim kolegama, zahvalio je Franji što se "ukrcao na svemirsku postaju" i "poveo nas u još više sfere".
Tada se čuo glas iz kontrole misije: "Postaji: Sada se vraćamo na normalnu operativnu komunikaciju".