Washington Post javlja kako su sva tri glavna indeksa dionica pala za četiri ili više posto. Također, meksički pesos je u 'slobodnom padu' i na najnižoj razini u povijesti otkako su izlazne ankete počele pokazivati Trumpovo vodstvo. Panika se proširila i do Azije gdje je japanski indeks Nikkei 'zaronio' gotovo pet posto, a indeks burze u Hong Kongu za 2,8 posto.
"Anketarima treba dati otkaze"
Prognoze da bi Hillary Clinton mogla odnijeti glatku pobjedu na izborima, početkom tjedna su optimistično djelovale na svjetska tržišta. No, već u utorak navečer situacija se promijenila kada su investitori shvatili da pobjeda Trumpa nije isključena, čak je, štoviše, postala izgledna, a s njom i njegove najave da će raskinuti niz dugogodišnjih trgovačkih ugovora te promijeniti carinske uvjete na uvoz robe iz Kine i Meksika. Također je najavio veliko smanjenje poreza, što bi SAD moglo koštati milijarde dolara.
"Sve je to prilično ludo. Anketari bi odreda trebali dobiti otkaze. Tržišta nisu bila pripremljena na ovo", kazao je glavni tržišni strateg burze u Melbourneu Chris Weston.
'Krvoproliće' na burzama kao nakon Brexita
Svjetske burze slično su, nepripremljeno, reagirale i na ljetošnji Brexit - referendumsku odluku Britanaca da izađu iz Europske unije. Stoga se ponovno govori o mogućem 'krvoproliću' na burzama.
Trumpova predizborna retorika i najavljena politika izolacionizma rezultirali su uspjehom kod birača, naročito onih koji se osjećaju žrtvama globalizacije, no stručnjaci ozbiljno upozoravaju da bi to moglo ostaviti pustoš u američkom gospodarstvu.
Agencija Moody, primjerice, prognozira da bi Trumpova politika, ako zasjedne u Bijelu kuću, mogla rezultirati nestankom 3,5 milijuna radnih mjesta, rastom nezaposlenosti za sedam posto do kraja mandata te ulaskom SAD-a u recesiju 2018. godine.