PANIKA U BIH, MINISTAR SIGURNOSTI UPOZORIO: / 'Ovdje živi na stotine potencijalnih terorista, napadi su vrlo izvjesni'

Image
17.5.2017.
9:55
VOYO logo

Te informacije novinarima su potvrdili ministri unutarnjih poslova s različitih razina vlasti, koji su se sastali kako bi potpisali sporazum o upućivanju zajedničkog časnika za vezu u sjedište EUROPOL-a u Den Haagu.

Rezultat je to dugotrajnih pregovora vođenih između europske policijske agencije i različitih policijskih struktura iz BiH, među kojima postoji tek labava koordinacija pa su i za njihov konačni dogovor o suradnji s EUROPOL-om trebale godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državni ministar sigurnosti Dragan Mektić kazao je kako je na kraju ipak zadovoljan jer suradnja s EUROPOL-om otvara vrata ne samo za razmjenu podataka nego i za sudjelovanje u zajedničkim operacijama bitnim posebice u borbi protiv terorizma.

Image
RAZBIJENA MREŽA RADIKALNIH ISLAMISTA: /

Uhićen terorist koji je planirao stvaranje kalifata na Balkanu

Image
RAZBIJENA MREŽA RADIKALNIH ISLAMISTA: /

Uhićen terorist koji je planirao stvaranje kalifata na Balkanu

Kazao je kako iz Den Haaga u BiH već pristiže veliki broj različitih zahtjeva za provjerama i razmjenom informacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To znači da oni nas trebaju, no trebamo i mi njih", kazao je Mektić podsjećajući kako od 1. travnja 2016. u okviru EUROPOL-a djeluje posebno središte za borbu protiv terorizma u kojemu sada može sudjelovati i BiH.

Problem moguće "brze radikalizacije"

Na izravno pitanje koliko u BiH ima osoba koje su u policijskim evidencijama pod sumnjom da mogu počiniti teroristička djela, Mektić je odgovorio kako je riječ o "stotinama" istaknuvši kako se osobno zalaže da se sve informacije o toj prijetnji učine javno dostupnima te da se razmjenjuju među policijskim agencijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sva priča o radikalizmu i terorizmu mora biti dostupna javnosti. Ništa ne smijemo gurati pod tepih jer će problem eskalirati", kazao je Mektić posebice upozoravajući na fenomen "brze radikalizacije" odnosno novačenje osoba kojih nema ni u kakvim kaznenim evidencijama.

Kazao je kako je policijskim agencijama u BiH poznato da osobe sklone islamskom radikalizmu i danas žive u nekoliko izoliranih zajednica u različitim dijelovima zemlje, a postoje planovi čiji je cilj potaknuti proces njihove deradikalizacije. Tako će se, primjerice, ići u obitelji 46 povratnika sa sirijskog i iračkog ratišta, a radit će se i s onima koji su zbog sudjelovanja u borbama na tim ratištima već osuđeni na zatvorske kazne. Umjesto da se s njima radi na deradikalizaciji oni sami u zatvorima radikaliziraju druge osuđenike, upozorio je ministar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar unutarnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač kazao je kako je uvjeren da će se teroristički napadi osoba indoktriniranih radikalnim islamom ponoviti u BiH.

"Sve što se dogodilo dva puta ponovit će se", kazao je Lukač koji tvrdi kako radikalizacija u BiH nije u opadanju bez obzira na mjere koje se poduzimaju, a da je deradikalizacija proces koji će potrajati, a do tada se mora suočiti s objektivnim opasnostima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je kako je Nermin Ibrić, koji je prije dvije godine napao policijsku postaju u Zvorniku, bio osoba bez kaznenog dosjea, a istragom je utvrđeno kako je postupku radikalizacije prije toga bio izvrgnut svega šest mjeseci. Radikalizirao ga je muškarac koji je prije toga ratovao u Siriji na strani terorista.

To se dogodilo u selu Dubnica kod mjesta Kalesija na širem području Tuzle, a ministar Lukač tvrdi kako je to i dalje zajednica u kojoj se praktično obavlja novačenje potencijalnih terorista i to ne oružjem nego vjerskom i ideološkom indoktrinacijom. Takvih mjesta ima još mnogo diljem BiH, tvrdi Lukač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazao je kako MUP RS ima evidencije o pojedincima koji predstavljaju opasnost, a posebice o onima koji su ratovali u inozemstvu, no mnogo je veći broj simpatizera i onih koji im pomažu.

"Više stotina osoba na taj je način unovačeno i otišlo na strana ratišta", kazao je Lukač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islamska zajednica i sama izložena prijetnji

Ministar unutarnjih poslova Federacije BiH Aljoša Čampara nije želio govoriti o brojkama potvrdivši samo kako MUP FBiH ima registar osoba koje su potencijalna prijetnja i te podatke dijeli s drugim policijskim agencijama. On smatra kako je problem islamskog radikalizma nešto s čime se policija sama ne može nositi. "Imamo sreću da imamo ovakvu Islamsku zajednicu u BiH i to je olakotna okolnost, a to nam govore i iz inozemstva", kazao je Čampara.

No njegov kolega iz RS Lukač sumnjičav je prema tome što IZ u BiH može učiniti te ocjenjuje kako se ona, unatoč dobrim nakanama, zbog prijetnji odlučila povući iz procesa sučeljavanja s radikalnim propovjednicima i njihovim sljedbenicima. "Riječ je o tisućama simpatizera i članova vehabijskog pokreta", upozorio je Lukač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetio je kako se IZ u BiH u jednom trenutku pokušala "riješiti" paradžemata koje su vodili radikalni islamski propovjednici, no u tome se stalo na pola puta. "IZ se iz toga povukla jer je imala opasne prijetnje", kazao je Lukač podsjećajući kako se na meti prijetnji islamskih radikala našao i sam reis Husein Kavazović.

Lukač je kazao kako su posljedice te situacije potencijalno opasne, a za sve krivi i državne vlasti jer su i reis i Islamska zajednica prepušteni sami sebi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"IZ je kazala da je napravila što je mogla, a na potezu je država. Država nije napravila dovoljno da spriječi daljnji trend razvitka radikalizma u BiH i to ćemo u budućnosti svi osjetiti", zaključio je ministar policije RS.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo