S više od 1,8 milijarde ljudi u izolaciji, preko 16.500 umrlih i zdravstvenim sustavima nekoliko država na rubu sloma, pandemija Covida-19 nastavlja se ubrzavati i sijati paniku po svijetu.
Pandemija se "ubrzava", no njezin hod može se izmijeniti, ocijenila je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) u ponedjeljak pozivajući države da prijeđu "u napad" tako što će testirati sve slučajeve i u karantenu uvoditi sve osobe koje su s njima bile u bliskom kontaktu.
U Europi više od 10.000 mrtvih
U Europi je početkom tjedan prijeđen broj od 10.000 umrlih kojih je većina u Italiji (oko 6.000) od ukupno gotovo 185.000 zaraženih, a nedvojbeno je taj podatak ispod stvarne brojke zaraženih.
Nakon više tjedana otpora, britanski premijer Boris Johnson konačno se povinuo i u ponedjeljak navečer objavio da stanovništvo mora ostati u svojim kućama u trajanju najmanje tri tjedna u Ujedinjenoj Kraljevini.
U Rusiji je ovaj tjedan stupila na snagu mjera zatvaranja svih obrazovnih ustanova. Moskovljani stariji od 65 godina prisiljeni su ostati u svojim kućama ili povući se u svoje dače na selo, ako ih imaju.
Sustavi su na rubu sloma
Zdravstveni sustavi, među kojima i oni u najrazvijenim državama, na rubu su eksplozije.
Simbolična fotografija tog stanja je klizalište u Madridu pretvoreno u mrtvačnicu: vlasti su bile primorane na taj korak da dobiju prostor za odlaganje tijela u crnom danom s gotovo 500 mrtvih u 24 sata. Druga najpogođenija država u Europi Španjolska ima ukupno 2.182 umrlih i više od 33.000 zaraženih.
Europska unija donijela je odluku bez presedana: suspendirala je Pakt za stabilnost i rast, što znači da je olabavila stroge propise o proračunskoj disciplini.
Čak i Njemačka, koja uvijek stoji na braniku proračunske štednje, odlučila je staviti izvan snage ustavna ograničenja vezana uz javni deficit kako bi ubrzigala stotine miliajrda eura potrebnih da gospodarstvo održi 'iznad vode'. S time da vlada računa na recesiju "od najmanje 5 posto" za 2020.
Trump poručuje da će SAD uskoro ponovno otvoriti poslovna tržišta
Sjedinjene Države će "vrlo brzo" ponovno otvoriti svoja poslovna tržišta, paradoksalno je poručio predsjednik Donald Trump noću na utorak. "Amerika će ubrzo biti ponovno otvorena za poslovanje. Vrlo brzo. Puno ranije nego što su tri ili četiri mjeseca kako su neki sugerirali. Puno ranije. Ne možemo dopustiti da lijek bude razorniji od problema", izjavio je ameički predsjednik na brifingu u Bijeloj kući.
Pošto je tjednima minimizirao, čak ismijavao zdravstvenu prijetnju da bi zatim predstavio sebe kao predsjednika koji okuplja nazivajući se "predsjednikom u ratno doba", Donald Trump nastavlja slati dvosmislene poruke o mjerama ograničenja koje bi trebale spriječiti širenje Covida-19. Tako i ove zadnje rečenice o otvaranju tržiša valja iščitati kao poruku koja bi trebala odagnati pesimizam koji se nadvio nad američko i svjetsko gospodarstvo, piše agencija AFP.
Unatoč činjenici da su Federalne rezerve (Fed) u ponedjeljak najavile velike pomoći tvrtkama, svjetska tržišta ostala su neumoljiva: indeks Dow Jones pao je u ponedjeljak na najnižu razinu od studenoga 2016., a europske burze također su pale.
No u utorak ujutro je burza u Hong Kongu zabilježila rast veći od 3 posto, a tečaj nafte također je porastao pri otvaranju tržišta u Aziji.
Vlasti New Yorka, grada u kojom je smješten Wall Street, simbol američkog tržišta novca, pozvale su sve stanovnike da ostanu u svojim domovima nakon što je grad postao žarište epidemije u SAD-u s 12.000 zaraženih (gotovo trećina svih slučajeva u SAD-u).
Afrika također počela provoditi mjere izolacije
I nekoliko država Afrike u ponedjeljak je počelo provoditi mjeru izolacije u domovima, primjerice Južnoafrička Republika, država koja je na tom kontinentu najteže zahvaćena Covidom-19 te su vlasti čak rasporedile vojsku na ulice glavnoga grada Johannesburga.
Izvanredno stanje i policijski sat uvedeni su u Senegalu i Obali Bjelokosti. Djelomične mjere izolacije uvedene su u Alžiru, glavnome gradu istoimene države i području Blide, koja je najteže pogođena. Mjere izolacije proglašene su u glavnome gradu DR Kongo, Lubumbashiju te u dva najveća grada Madagaskara, Antananarivu i Toamasini.
"Svi stanovnici Abuje i Lagosa moraju ostati u svojim domovima", napisalo je predsjedništvo Nigerije stanovnicima glavnoga grada, odnosno najnapučenijeg grada u toj zemlji.
Takve su mjere izuzetno složene u Africi i malo se poštuju jer brojni stanovnici tog kontinenta moraju ići raditi da bi preživjeli.
"Znam da koronavirus može ubiti. Ali ako ostanem u kući dva tjedna i ne radim, jednako ću umrijeti", objasnio je složenu afričku stvarnost Jean Naina Rakotomamonjy, prodavač iz Antananariva koji nema "novčanih zaliha da kupi hranu" i prehrani svoju djecu.
Kina strahuje od novog vala zaraze
U utorak je u Kini bilo 78 novih slučajeva zaraze koronavirusom i uglavnom je riječ o uvezenim slučajevima iz inozemstva te Kina strahuje od novog vala zaraze.
Zdravstvena komisija kineske pokrajine Hubei u utorak je objavila da će ukinuti sva putna ograničenja vezana za dolaske i odlaske u pokrajinu počevši od srijede, 25. ožujka, s iznimnkom glavnog pokrajinskog grada Wuhana, koji je bio izvorište pandemije koronavirusa.
Stanovnici Wuhana, grada iz kojeg je potekao virus u prosincu 2019., dobili su dopuštenje da se vrate na redoviti posao, a znak oporavka je da sredstva javnog prijevoza ponovno prometuju nakon dva mjeseca obustave.