Pakao na Haitiju: I do pola milijuna mrtvih!

Potres koji je pogodio Haiti bilježi najveći broj žrtava od početka 20. stoljeća – spominje se i do pola milijuna mrtvih!

14.1.2010.
1:03
VOYO logo

Senator Haitija Youri Latortue izjavio je da bi konačan broj mrtvih u razornom potresu na Haitiju mogao doseći i brojku od 500.000. I premijer Haitija Jean-Max Bellerive spominje stotine tisuća žrtava.

Na pitanje u kojoj je mjeri obišao grad da bi mogao doći do te procjene, on je kazao kako je odmah nakon potresa obilazio različite dijelove Port-au-Princea, kao i ministri iz njegove vlade, te su se uvjerili u ogromna razaranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit CNN-a o mogućnostima vlade da održi red u Haitiju nakon katastrofalnog potresa, Bellerive je odgovorio kako je stanje za sada mirno, da se nastoji pružiti pomoć stradalima, te da vjeruje kako će vlada moći održati mir među stanovništvom, kao i nakon razornih tornada koji su 2008. pogodili Haiti.

Podsjetimo, potres jakosti 7 stupnjeva po Richteru u utorak je razorio glavni grad Haitija Port-au-Prince i okolicu, gusto naseljeno područje na kojem živi od 2,5 do 3 milijuna stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usred potresa s najvećim brojem žrtava od početka 20. stoljeća našla se i jedna četveročlana obitelj iz Osijeka. Renata Kasač i njezina obitelj, suprug Davorin te kćeri Nera i Vjera (pet i osam godina), neozlijeđeni su i na sigurnom, piše Novi list.

Svijet juri u pomoć razorenom Haitiju

Sjedinjene Države u srijedu su preuzele vodstvo nad međunarodnim naporima za spašavanje žrtava zarobljenih pod ruševinama i pružanju humanitarne pomoći stanovništvu Haitija, dok deseci drugih zemalja šalju pomoć od novčanih priloga do spasilačkih ekipa.

Kanada, europske i latinoameričke zemlje mobilizirale su najnužniju pomoć za teško stradalu karipsku državu.

Američki predsjednik Barack Obama najavio je ''brze, koordinirane i agresivne napore za spašavanje života'', uključujući ekipe za traganje i spašavanje te dopremu humanitarne pomoći, hrane, vode i lijekova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SAD je prema Haitiju poslao marince, spasilačke službe, kao i cijeli spektar teške opreme, građevinske strojeve i helikoptere. Doprema se vrši brodovima i transportnim zrakoplovima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pet znanstvenika predstavilo je zajednički rad na 18. Karipskoj geološkoj konferenciji u ožujku 2008. u Santo Domingu, u Dominikanskoj Republici, navodeći da zona rasjeda na južnoj strani otoka predstavlja 'veliku seizmičku opasnost'.

Razorni potres koji je u utorak pogodio Haiti snagom od 7 Richtera, dogodio se upravo duž te rasjedne zone poznate kao Enriquillo-Plantain Garden zona.

'Mi smo bili zabrinuti zbog toga', izjavio je za CNN jedan od autora rada Paul Mann, istraživač s Instituta za geofiziku Sveučilišta Teksas. 'Problem s tom vrstom udara je da oni mogu ostati u mirovanju, uspavani, stotinama godina. Zato je teško predvidjeti kada će se dogoditi', dodao je.

Nalazi Manna i njegovih kolega slijedili su nakon istraživanja objavljenog 2004. u Journal for Geophisycal Research, u kojem su dva geologa utvrdila povećanu opasnost od potresa u rasjednoj zoni Septentrional, koja se pruža duž doline Cibao na sjeveru Dominikanske Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'To je seizmički vrlo aktivno područje svijeta. Geolozi ne bi trebali biti iznenađeni tim potresom', rekao jedan od autora studije, geolog Jian Lin s Oceanografskog instituta Woods Hole u Massachusettsu.

On je procijenio kako je potres, zbog toga što je epicentar bio tako blizu glavnog grada, što se radi o gusto naseljenom području i siromašnoj zemlji sa slabo građenim zgradama, mogao izazvati značajan broj žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članak:

arti-201001130021006

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo