Još otkad je donesena u Pariz iz Bizanta relikvija Kristove trnove krune, čuvane u katedrali Notre Dame, iznosila se pred vjernike na Veliki petak. Ove godine, a po svemu sudeći ni sljedećih, to neće biti slučaj.
Ali pravo je čudo, tvrde dobro upućeni što je kruna, zajedno s ostalim relikvijama uopće spašena.
Da se na početku Velikog tjedna nije dogodio požar u kojem je izgorio krov i toranj, danas bi se vjernici poklonili Kristovoj kruni. Spasili su ju od vatre kad je pariški vatrogasni kapelan doveo vatrogasce do kripte i kovčega s relikvijama u plamtećoj crkvi.
Kapelan Fournier proslavio se već 2015. godine
"Najteže je bilo doći do osobe koja je čuvala sigurnosne kodove za otvaranje kovčega s relikvijama. Odmah nakon toga smo stigli i otvorili ga", kazao je kapelan pariških vatrogasaca, Jean-Marc Fournier.
Kapelan Fournier proslavio se već nakon napada na Bataclan, 2015. kad se brinuo za ozlijeđene, a služio je i u Afganistanu. Simbolično je, kaže, što se požar u katedrali dogodio baš na početku Velikog tjedna.
"Bilo je baš poput male Korizme: pepeo, katedrala se pretvarala u pepeo, ali ne kako bi nestala zauvijek, nego kako bi, baš kao i kršćani, bila ponovno rođena još ljepša i jača nakon uskrsnuća Isusa Krista", kazao je Fournier.
Viollet le Duca
Dok se o uzroku požara još nagađa, restauratori proučavaju dobro dokumentiranu konstrukciju tornja, tzv. strijele Viollet le Duca iz 19. stoljeća
"Filozofija Viollet-le Duca bila je ponuditi ono što odgovara autentičnosti građevine, on ne bi htio strijelu koja se ne uklapa", kazao je glavni arhivar Zaklade Viollet-le-Duc, Jean-Charles Forgeret.
Dok se razmišlja kako obnoviti oštećene dijelove katedrale Notre Dame, zbog kiše koja prijeti Parizu, vlasti nad njom namjeravaju postaviti pokrov, koji su građani već prozvali kišobranom.