Kamerlengo Kevin Farrel (77) nakon smrti pape Franje postaje vršitelj dužnosti šefa Vatikana sve do imenovanja novog pape.
Farrel je klerik iz Dublina koji je nakon više godina provedenih služeći u SAD-u dobio američko državljanstvo. Bivši biskup Dallasa, obnaša funkciju "kamerlenga", ili dvorskog velikog chambelana. On je zapravo vršitelj dužnosti šefa Vatikana u razdoblju između smrti ili abdikacije pape i imenovanja sljedećeg katoličkog vođe.
Farrel ima diplomu iz poslovne administracije sa Sveučilišta Notre Dame u Indiani. On je najviši rangirani američki biskup u središnjoj administraciji Crkve i poznat je po sposobnosti donošenja odluka i organizacijskim vještinama. Tečno govori engleski i španjolski jezik. Također je poznato da govori talijanski i irski gaelski jezik. Farrellovo znanje privuklo je pažnju pape Franje, koji ga je učinio jednim od svojih najbližih suradnika.
Papa Franjo je 2016. godine imenovao tadašnjeg biskupa Dallasa za vođu vatikanske obiteljske službe, kasnije ga je imenovao kardinalom, a 14. veljače 2019. ga je odabrao za svog kamerlenga.
Zadatak kamerlenga je "službeno utvrditi smrt pape", sastaviti smrtovnicu, staviti pečate na papinu spavaću i radnu sobu te pripremiti pogrebne obrede. Kamerlengo također ima zadatak napraviti praktične aranžmane za konklavu, osigurati povjerljivost postupka i uredno glasovanje.
Skinut će i uništit papin prsten
Kamerlengo, koji upravlja Vatikanom od trenutka papine smrti pa sve do izbora njegova nasljednika, skida papinski prsten i on je taj koji ga mora razbiti čekićem.
Prsten je poznat kao ribarski prsten jer prikazuje svetog Petra kako peca iz čamca, tradicionalno se koristi za pečaćenje vatikanskih dokumenata. Na njemu se nalazi ime pape i on se uništava nakon njegove smrti. Novi prsten izrađuje se kada se izabere novi papa.
Papino tijelo potom se prenosi u njegovu privatnu kapelicu.
Kamerlengo zatim zatvara papinu radnu i spavaću sobu, koje su se u slučaju pape Franje nalazile u Domu Svete Marte, zgradi na rubu Vatikanskog Grada. Papa Franjo je ubrzo nakon izbora 2013. godine donio presedansku odluku da živi i radi u tom skromnom gostinjskom domu, jer nije želio biti "izoliran" u raskošnim papinskim apartmanima.
Ovlasti kamerlenga ograničene su na svakodnevnu administraciju Vatikana, a on predsjedava odborom od tri druga kardinala dok obavlja svoje dužnosti. Kada nastanu ozbiljna pitanja, mora konzultirati širi skup kardinala.
Kardinali iz cijelog svijete, njih 252, tradicionalno primaju poziv od dekana Kardinalskog zbora da doputuju u Rim nakon smrti pape, kako bi prisustvovali njegovu sprovodu i sudjelovali u izboru novoga poglavara Katoličke crkve.
Tijelo pape Franje, balzamirano i obučeno u papinske odore, s bijelom biskupskom mitrom na glavi, ležat će u bazilici svetog Petra nekoliko dana nakon njegove smrti kako bi vjernici mogli odati posljednju počast.
POGLEDAJTE VIDEO: Papa koji je mijenjao stil, ali ne i vjeru: Protivio se abortusu, a na X-u ga pratili milijuni