U utorak je na njujorškom sudu započeo sudski proces u kojem američka savezna država New York tuži Exxon Mobil, jednu od najvećih svjetskih naftnih kompanija zbog prijevare dioničara. Naime, tvrtka je optužena za lažno prikazivanje rizika vezanih uz poslovanje, koji bi mogli nastati zbog klimatskih promjena. Proces budno prati i ostatak globalne naftne industrije, jer je ovo prva u nizu tužbi koje čekaju velike naftne kompanije i o kojoj će mnogo toga ovisiti u budućnosti.
Naime, američka saveza država Rhode Island već je pokrenula tužbe protiv Exxona i British Petroleuma zbog štete na obalama, a i u Massachusettsu namjeravaju tužiti Exxon zbog lažnog oglašavanja. Exxon je na meti i u drugim zemljama, pa se tako protiv njih vode istrage u Kanadi i na Filipinima.
Vodili dvostruke financije
Prema tužbi iz New Yorka, nastaloj na temelju višegodišnje istrage, Exxon je ignorirao potencijalne troškove koje bi mu mogla donijeti nova regulativa o klimatskim promjenama. Stroži zakoni i pravila poskupljuju rad najvećih zagađivača, među kojima su naftne kompanije, a u Exxonu su znali da su rizici mnogostruko veći od onoga što su prikazali dioničarima. Sud bi trebao utvrditi je li razlika u brojkama dovoljno velika da bi se smatrala prijevarom.
"Kao rezultat Exxonove prijevare, kompanija je bila izložena mnogo većem riziku od regulative vezane uz klimatske promjene nego što su to vjerovali ulagači", stoji u tužbi.
Ugrubo, Exxon je vodio dvostruke financijske izvještaje, što im je omogućilo snižavanje troškova za nekoliko milijardi dolara. Toga je bila svjesna i uprava kompanije, pa se očekuje da bi se na klupi za svjedoke mogao naći dugogodišnji glavni izvršni direktor Rex Tillerson, koji je od veljače 2017. do ožujka 2018. bio američki državni tajnik u vladi Donalda Trumpa.
Promoviranje teorija zavjere
Proteklih godina se u javnosti doznalo da su velike naftne kompanije još prije nekoliko desetljeća predvidjele klimatske promjene uzrokovane ispuštanjem stakleničkih plinova u atmosferu, ali su javno umanjivale rizike te pobijale i relativizirale znanstvena istraživanja koja su potvrđivala rast zagađenja i atmosferske promjene na isti način kao što je to desetljećima činila duhanska industrija. Dio taktike je bilo "angažiranje lažnih stručnjaka, promoviranje teorija zavjere i probiranje dokaza" koji su im išli u prilog.
Stoga ne čudi da ovo nije prva, niti jedina tužba protiv Exxona, jer su dioničari upravo zbog fabriciranja brojki vezanih uz rizike zbog klimatskih promjena tužili tvrtku prije tri godine. Grad New York ranije je tužio Exxon i još nekoliko naftnih kompanija zbog njihove odgovornosti za klimatske promjene, no sud je tužbu ljetos odbacio.
Politički motivirana tužba?
U slučaju da Exxon izgubi proces, od njega bi se moglo zatražiti da vrati svu zaradu koju je ostvario prijevarom, a to se procjenjuje na iznos između 476 milijuna i 1,6 milijardi dolara. Gubitak spora bi za ostatak industrije značio podizanje sličnih tužbi i moguće nove troškove zbog visokih odšteta. U kompaniji smatraju da je tužba politički motivirana, unatoč tome što ne poriču da su koristili dva izračuna troškova potencijalnih postroženja regulativa. No, i dalje se opiru tvrdnji da su prevarili investitore.
"Razumni ulagači koji su pregledali napomene Exxon Mobila razumjeli su da se prilikom donošenja odluka u Exxon Mobilu vodi računa o klimatskim promjenama, a to je sve što im je trebalo biti važno", napominju u naftnom divu, čiji su godišnji prihodi nešto manji od 300 milijardi dolara, a lani je neto profit tvrtke bio 20,8 milijardi dolara, što je otprilike cijeli proračun Hrvatske, javlja tportal.