OVE ZEMLJE SU STVARNE ŽRTVE PANDEMIJE: /

'Kapital je nestao brzinom svjetlosti; Idućih tjedana i mjeseci imat će puno mrtvih...'

Image
Foto: Profimedia

Broj slučajeva koronavirusa u siromašnim zemljama i zemljama u ubrzanom ekonomskom razvoju je još uvijek u granicama. No, u gospodarskom smislu se već osjećaju velike posljedice pandemije.

6.4.2020.
22:44
Profimedia
VOYO logo

Držati distancu – u Njemačkoj, Francuskoj ili SAD-u je izvedivo. Ali, u slumovima New Delhija, u favelama Rio de Janeira ili townshipovima Južnoafričke Republike zbog nedostatka životnog prostora je to gotovo nemoguće, piše Deutsche Welle.

No, još uvijek je broj slučajeva koronavirusa relativno malen, ali jedno je jasno – virus se proširio po cijelom svijetu. Mnoga mjesta su uvela protumjere. Indija je na dva tjedna zabranila kretanje za svojih milijardu i 300 milijuna stanovnika. Zabranu izlaska u Južnoafričkoj Republici kontrolira vojska. Druge zemlje reagiraju sporije. U Mjanmaru su još uvijek prepune ulične tržnice, predsjednik Tanzanije dopušta i dalje rad vjerskim ustanovama, a predsjednik Brazila govori da se radi o "gripici".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neovisno o razvoju epidemije koronavirusom već sada su mnoge zemlje gospodarski jako pogođene. Koronakriza je već pogodila mnoge zemlje punom snagom, piše Analitički odjel Deka-Banka (to je banka za vrijednosne papire njemačkih štedionica, op. ur.). Zabrinut je i ekonomski stručnjak s Instituta za svjetsko gospodarstvo u Kielu Rolf Langhammer.

"Naravno da smo prvo usredotočeni na našu situaciju", kaže. Ali, to ne bi trebalo tako ostati. "Nakon koronakrize bi moglo doći do pojačane migracije zbog siromaštva u cijelom svijetu", kaže ovaj stručnjak za zemlje u razvoju i ubrzanom ekonomskom razvoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Koliko će to teško pogoditi zemlje ovisi o tri faktora.

"Već sada su mnogi investitori kapital iz valuta zemalja u razvoju i zemalja u ubrzanom ekonomskom razvoju prebacili u dolare. "Kapital je brzinom svjetlosti nestao iz ovih zemalja. Jer, dolar je sigurna valuta", kaže Langhammer u razgovoru za DW. Posljedica je da domaće valute u odnosu na dolar gube na vrijednosti. A dugovi koji se računaju u dolarima postaju sve skuplji.

Drugo, mnoge zemlje u svojim proračunima računaju s većim cijenama sirovina. Pad cijena im pravi probleme. "Zemlje poput Nigerije, Brazila ili Južnoafričke Republike se nadaju brzom povećanju cijena, kako bi u zemlju dovele nove devize."

I treće, gotovo sve zemlje je pogodila manja potražnja iz Kine. "U ovom trenutku imamo sva tri ova faktora odjednom", kaže Langhammer. Osim toga, tu su i zemlje za koje je turizam vrlo važna gospodarska grana, poput Tajlanda, koje su žestoko pogođene ovom krizom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok Europa i SAD usvajaju gigantske pakete pomoći, ostaje da se vidi kako će zemlje u razvoju i ubrzanom ekonomskom razvoju kompenzirati gubitke prouzročene koronakrizom i osigurati socijalni mir. Indijski paket pomoći u visini od 38 milijardi eura u usporedbi s američka dva bilijuna djeluje jadno.

Tko će pomoći zemljama u razvoju?

Savezni ministar za gospodarsku suradnju i razvoj njemačke Gerd Müller se zalaže za opraštanje duga najsiromašnijim zemljama. Jer, one ne ovise od procjene na financijskim tržištima, već od različitih organizacija. Zbog toga bi oprost duga tim zemljama imao smisla, kaže Langhammer. Ali, za to bi morale biti spremne banke koje posluju na međunarodnoj razini. "To se u povijesti nije često događalo. Osim toga, i banke u vidu imaju i svoju kompliciranu situaciju zbog koronakrize i u svojim matičnim zemljama će zahtijevati pomoć države."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šefica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), Kristalina Georgijeva, opreznom računicom je došla do svote od 2,5 bilijuna dolara koji su potrebni samo zemljama u ubrzanom ekonomskom razvoju. MMF radi na brzom odgovoru, kažu u Washingtonu.

Zemljama u razvoju i ubrzanom ekonomskom razvoju ostaje nadati se da će mjere protiv pandemije koronavirusom biti dovoljne – jer ekonomske štete su već sada ogromne. Doduše, s obzirom na vrlo brzo širenje virusa, ovo sve više izgleda kao ogromna ljudska tragedija. I humanitarna organizacija za pomoć gladnima Welthungerhilfe upozorava na masivne posljedice u najsiromašnijim regijama svijeta. "Polazimo od toga da će idućih tjedana i mjeseci tamo biti puno mrtvih", rekla je šefica ove njemačke organizacije.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo