Ove činjenice objašnjavaju zašto je Bašar al Asad još uvijek na vlasti u Siriji

Image
Foto: AFP PHOTO / HO / SANA

Više od četiri milijuna Sirijaca raseljeno je zbog rata, no predsjednik Bašar al Asad nije jedan od njih. Ovo je pet činjenica zašto je Bašar al Asad ostao na vlasti.

27.9.2015.
11:15
AFP PHOTO / HO / SANA
VOYO logo

1. Dobri prijatelji

Assad trenutno kontrolira 25 posto sirijskog teritorija. Radi se o velikim područjima na obali, no to će trajati sve dok mu pristiže pomoć iz inozemstva. Proteklih tjedana Rusija je poslala tenkove, topove, oklopna vozila i vojnike i to je samo početak prisutnosti Rusije.

Iran je zabrinut da će Sirija pasti u ruke pobunjenika potpomognutih Saudijskom Arabijom, vječitih suparnika u regiji. Tako su Asadovom režimu dali milijardu dolara kredita kako bi uvezli kritičnu robu. Ukidanje sankcija Iranu omogućuje veću zaradu na nafti tako da imaju sredstva kojima i dalje mogu pomagati Asadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Poznati vrag...

No, nisu samo Rusi i Iranci ti koji će osiguravati da Assad ostane na vlasti. Činjenica je da je Asad manje zlo u ovom slučaju, piše The Times. U geopolitici kao i u stvarnom životu, vrag kojeg poznaješ bolji je od onog kojeg ne poznaješ.

Islamska država sada kontrolira više od 50 posto sirijskog teritorija. Nema sumnje da je najbolje financirana i najopremljenija teroristička organizacija koju je svijet vidio. Dnevno putem iznuda i poreza ubiru milijun dolara poreza. Gotovo 30-ak džihadističkih skupina u 18 zemalja obvezala se na vjernost Islamskoj državi, a borbi se pridružilo više od 20 tisuća stranih boraca iz 50 zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Times piše kako je Asad okrutni despot ograničen na regionalno područje dok Islamska država ima potencijal da postane globalna prijetnja.

3. Nekoliko formi tragedije

Sirijski narod i dalje će plaćati cijenu dokle god u građanski rat bijesni. Više od 200 tisuća Sirijaca ubijeno je dok je 4 milijuna napustilo zemlju. Unutar zemlje raseljeno je 7,6 milijuna ljudi.

Čak i ako se građanski rat prekine sutra, ti ljudi nemaju se gdje vratiti. Od 2011. godine sirijsko gospodarstvo palo je za više od 50 posto, a sirijska funta izgubila je 80 posto svoje vrijednosti u odnosu na dolar.

Bez obzira hoće li Asad ostati na čelu zemlje ili će biti svrgnut, zemlja će biti u velikim problemima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP

4. Rat na dvije fronte

Za borbu protiv Islamske države Iran je Asadu dao novac dok je Rusija dala oružje. Iako zapadne zemlje očajnički žele srušiti Islamsku državu, oni nisu spremne poduprijeti Assada.

SAD su uložile 500 milijuna dolara u obuku pobunjenika za borbu protiv Islamske države, no uspjeli su dobiti samo "4 ili 5" obučenih pobunjenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S obzirom na čvrstu opoziciju prema Asadu, zapadne sile odlučile su se na pristup podijeli pa vladaj prema ISIS-u. Povezali su se iračkim Kurdima kojima su SAD obećale gotovo 180 milijuna dolara vojne pomoći. Cilj je oslabiti Islamsku državu prisiljavajući ju da se bori na dva fronta. No i taj plan ima probleme budući da zapadne snage ne daju istu potporu Kurdima.

5. Važnost Turske

Zašto je Turska važna? Kao jedina članica NATO-a koja dijeli granicu sa Sirijom i Irakom, Turska je kritična za bilo koji ratni napor u tim zemljama. Do sada je turski predsjednik RecepTayyipErdogan pokazao više interesa za bombardiranje kurdskih pobunjeničkih skupina nego Islamske države. Do kraja kolovoza pokrenuli su 300 zračnih napada na Kurdistansku radničku stranku (PKK), a tek tri protiv Islamske države.

Turska ima složenu i nasilnu povijest s kurdskim separatistima, a Erdogan planira iskoristiti rat u susjedstvu kako bi pokušao oživjeti svoju političku karijeru i vratiti apsolutnu većinu svojoj stranci na jesenskim izborima.

Turska naglašava temeljni problem s ratom u Siriji: Turska se želi boriti s Kurdima, Iran želi poraziti pobunjenike potpomognute Saudijskom Arabijom, SAD su usmjerene protiv Islamske države, a Putin skuplja političke poene "suprotstavljajući se Zapadu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savezništva i prijateljstva se preklapaju, a postoji samo jedan jasni pobjednik: Bašar al Asad. On se možda bori s Islamskom državom za kontrolu nad Sirijom, no porast Islamske države drži ga na vlasti.

The Times/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo