Na oko 400 kilometara pod našim nogama, na mjestu gdje se spajaju zemljin plašt i zemljina kora, nalazi se bogatstvo vode, tvrde geoznanstvenici, piše LiveScience.
Ova prijelazna zona nalazi se na oko 400 kilometara dubine, a znanstvenici koji se bave proučavanjem Zemljine unutrašnjosti do sada su smatrali da je mineral brucit na takvim dubinama izuzetno nestabian te se brzo razgradi. Oni se ne mogu zadržati na ovim dubinama te molekule vode potiskuju prema površini Zemlje.
Novo otkriće
Najnovije istraživanje otkriva da prije nego se mineral brucit - magnezijev hidroksid sastavljen 50 posto od magnezijevog oksida i 50 posto od vode, dekomponira, odnosno raspadne, on se formira u novu, puno stabilniju strukturu što je geoznanstvenike dovelo do zaključka da se ispod Zemljine kore nalazi bogatstvo vode.
'Ovo otkriće nije bilo u potpunosti neočekivano. Upravo zato što ovaj mineral nitko do sada nije istraživao tako da možda postoje uvjeti pod kojima se mineral pretvara, odnosno zauzima neko drugo agregatno stanje i mijenja svoju strukturu prije nego se u potpunosti raspadne', rekao je koautor studije i profesor na Sveučilištu u Edinburgu, Andreas Hermann.
Pomoć seizmologa
Ranije se vjerovalo da mineral brucit zadržava stabilnu strukturu samo na dubini od oko 250 kilometara, što je područje tik uz gornji sloj Zemljinog plašta.
Iako je još uvijek nemoguće izmjeriti količinu vode koja se tamo nalazi, niti postoji način da se ona izvuče na površinu Zemlje, znanstvenici su optimistični. Pronašli kako će odgovoriti na ovaj izazov. Uspjeli odrediti elastična svojstva nove faze brucita što omogućava seizmolozima da otkriju koliko se brucita zapravo nalazi u plaštu. Upravo se uz pomoć aparature za mjerenje jačine potresa može odrediti kretanje valova kroz stijene te tako izračunati masu brucita.
Ovo je zasiguro jedno od najvećih otkrića, znanstvenici su uspjeli dokazati da naš planet posjeduje tajnu zalihu vode.