Arheolozi su pronašli 2.500 godina star izgubljeni grad u Grčkoj, javlja Independent. Znanstvenici sa Sveučilišta u Göteborgu u Švedskoj i Sveučilišta u Bournemouthu u Velikoj Britaniji počeli su istraživati ruševine nedaleko sela Vlochos u Tesaliji, oko tristotinjak kilometara sjeverno od Atene.
"I dok su neke ruševine već otprije bile poznate, smatralo se da pripadaju povijesno nevažnom naselju na brdu", rekao je voditelj istraživanja Robin Ronnlund.
"Kolega i ja smo nabasali na lokalitet prilikom istraživanja drugog projekta. Istog smo trenutka shvatili njegov golemi potencijal. Činjenica da brdo nitko dosad nije istraživao jest misterij", rekao je.
Istraživački tim, kojem su se pridružili i grčki arheolozi, pronašao je ostatke tornjeva, zidina i gradskih vrata na podnožju i padinama brda. Žele izbjeći iskapanje lokaliteta, već se nadaju da će istraživanje moći provesti uz pomoć radara, što će očuvati iskopine. U prva dva tjedna istraživanja prvog polja u rujnu, arheolozi su pronašli antičko posuđe i novčiće koji datiraju oko 500 godina prije Krista.
Ronnlund smatra da je grad bio na vrhuncu u četvrtom i trećem stoljeću prije Krista, prije nego li je napušten. Još uvijek nije poznato zašto, ali stručnjaci to povezuju sa širenjem Rimskog carstva.
Arheolozi će drugo polje početi istraživati u kolovozu iduće godine.
"Vrlo malo se zna o antičkim gradovima u ovoj regiji, a mnogi povijesničari vjeruju da je Tesalija bila manje razvijeno područje u antičko doba. Naš projekt stoga popunjava važnu rupu u povijesnom poznavanju tog područja, te pokazuje da još mnogo toga predstoji otkriti na grčkom području", zaključio je Ronnlund.