O ovoj zloglasnoj brigadi koja sije strah među ženama i djevojkama u Raqqai progovorila je djevojka koja je bila njen član, a koja je, srećom, uspjela pobjeći
Kahadija ima 25-godina, po zanimanju je učiteljica. Odrasla je u Siriji, kako kaže, u ne nepretjerano konzervativnoj obitelji. Završila fakultet i zaposlila se kao učiteljica u školi. Kada je prije više od tri godine počeo ustanak u Siriji, pridrožila se masi koja je prosvjednima na ulici tražila odlazak vlasti predsjednika Bashara al-Assada. Zajedno s društvom po ulici je ispisivala grafite protiv vlasti, iako su im stalna prijetnja bile sigurnosne službe. Za prve dane sirijskog ustanka ova djevojka u razgovoru za CNN kaže da su bili "sjajni". Ali, onda je nastao kaos, ulice su bile pune vojske, prosvjednika, ranjenika, krvi i ona je poželjela učiniti nešto da se to prekine. No, nažalost, otiša je na krivu stranu.
"Moj problem je što sam onda upala u nešto još odvratnije", kaže 25-godišnjakinja.
Borba za islam
Krivim putem krenula je nakon što je na internetu upoznala Tunežanina, u kojega je s vremenom stekla povjerenje, u toj mjeri da nije mogla prepoznati da je postala žrtva manipulacije. Polako ju je namamio u Islamsku državu i uvjerio da ta grupa nije ono što ljudi misle, te da nije riječ o terorističkoj organizaciji.
Znao mi je govoriti: "Mi ćemo se pošteno boriti za islam. Sada je ratno stanje, vrijeme kada trebamo upravljati državom, kada moramo biti oštri". Neznanac s interneta pozvao ju je da dođe u sirijski grad Raqqu i namamio da stupi u zloglasnu žensku brigadu u kojoj je bilo između 25 i 30 žena. Podršku joj je dala i rođakinja, koja je živjela u tom gradu, a čiji muž je bio član ISIS-a.
Pripadnice Al-Khansaa imale su zadatak patrolirati ulicama Raqqe i kontrolirati da se žene pridržavaju pravila odijevanja koje je nametnula Islamska država. Ona nalažu da žene na javnim mjestima smiju pokazivati samo oči. One koje su kršile to pravilo, bile su kažnjavane.
Sve "grešnice" završavale su na mučenju koje je predvodila Umm Hamza, čija pojava ulijeva strah u kosti. Kad ju je Khadija prvi put vidjela, kaže, bila je prestravljena.
"Ona nije normalna žena. Ogromna je, nosi pištolj, bič, bodež, a imala je i burku ", opisuje Khadija. I nju su obučavali da zna rukovati oružjem, a za što je dobivala 200 dolara i hranu hranu.
Probudi se
Khadijina obitelj je bila svjesna da im je kćer zaglibila, ali nisu mogli ništa učiniti da je odvrate i nagovore da se vrati doma. Posebno je uporna bila majka.
"Ona bi mi uvijek govorila: 'Probudi se, pazi na sebe. Vi idete, ali ne znate kamo', prisjetila se majčinih riječi djevojka. Majčina upozorenja navela su je da s vremenom počne preispitivati svoje postupke i načela Islamske države.
"Na početku sam bila zadovoljna s onim što radim, osijećala sam da imamo autoritet na ulicama. Ali onda sam se počela bojati, strašna mi je bila situacija u kojoj sam se našla. Čak sam se počela bojati i sama sebe", priča djevojka. Zaključila je da se ona s fakultetskom diplomom našla na krivom mjestu te se počela pitati što uopće radi u toj ženskoj brigadi. Više nije mogla podnijeti brutalnosti kojima su se njeni članovi ponosili.
Najgore što je vidjela, prisjetila se užasa, bio je muškarac kojem su ispred nje odrezali glavu. Okrutnost prema ženama koje su kažnjavali još su joj bile nepodnošljivije. Posebno je prezirala muškarca koji je bio zadužen da pronalazi žene za ISIS borce.
"Strani borci su bili jako brutalni prema ženama, čak i onda ako se za njih udaju. Bilo je slučajeva kada su žene nakon seksualnog zlostavljanja završavale na hitnoj pomoći", ispričala je za CNN.
Život nakon ISIS
Bila je posve sigurna da ne želi ostati u tom užasu te je počala tražiti način kako pobjeći iz Raqqae. Naručito nakon što ju je njen zapovjednik počeo prisiljavati da uđe u brak. Srećom, uspjela je iz Sirije pobjeći u Tursku.
Khadija i dalje nosi burku, ali ne samo da prikrije svoj identitet, već jer se i dalje bori sama sa sobom kako bi se vratila natrag u normalan život. Pita se kako su ISIS i njegovi radikalni stavovi uopće mogli naći uporište u nekim dijelovima sirijskog društva.
"Ne želim da bilo koga prevare. Previše je djevojka koje misle da je to 'pravi islam'", kaže Khadija, koja očajnički pokušava biti onakva djevojka kava je bila prije nego li je pala pod otjecaj radikalne islamističke organizacije.
"Želim da sve opet bude kao nekada", zakljčuje 25-godišnjakinja.