ŽIVOT NA METI /

Optužili su je da je donijela virus u Kinu: Teoretičari zavjera pretvorili su joj život u pakao

Image
Foto: Shutterstock

Društvene mreže, ali i internet općenito, mogu nekontrolirano širiti lažne informacije koje imaju stvarne žrtve

28.4.2020.
10:35
Shutterstock
VOYO logo

Kako se koronavirus širi diljem svijeta, šire se i dezinformacije, a one mogu posve nevinim ljudima uništiti život.

Maatje Benassi službenica američke vojske i majka dvoje djece, postala je meta teoretičara zavjera koji govore da je donijela novi koronavirus u Kinu, prenosi CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lažne optužbe se svakodnevno šire društvenim mrežama, a na Youtubeu su videozapisi na tu temu pregledani stotine tisuća puta. Mediji komunističke partije Kine su također prenijeli priču.

Iako nikada nisu pozitivno testirani na koronavirus niti su imali neke od simptoma, Benassi i njen suprug su trenutno predmet rasprave na društvenim mrežama među Kinezima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Buđenje iz lošeg sna u ulazak u noćnu moru

Život im je zbog tih tvrdnji okrenut naglavačke. Par je istaknuo kako je njihova adresa objavljena na internetu te da su bili preplavljeni porukama onih koji su u priču povjerovali prije nego su ugasili profile na društvenim mrežama.

"To je kao buđenje iz lošeg sna i ulazak u noćnu moru dan za danom", rekla je Maatje Benassi za CNN.

Njihova priča pokazuje kako društvene mreže, ali i internet općenito, mogu dodatno širiti lažne informacije koje imaju stvarne žrtve te stvarne i dugotrajne posljedice.

Maatje i njen suprug Matt i dalje rade u vladi. Maatje je zaposlena kao zaštitarka u vojnoj bazi Fort Belvoir u Virginiji, dok je Matt umirovljeni časnik Air Forcea i radi u Pentagonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cyberbullying se oteo kontroli

Usprkos tome što rade za američku vladu, par je suočen sa istim osjećajem bespomoćnosti kao i drugi koji su bili meta lažnih informacija i uznemiravanja.

"Želim da me svi prestanu uznemiravati. Ovaj cyberbullying se oteo kontroli", izjavila je Maatje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnici i lokalna policija su im rekli da se malo toga može učiniti po tom pitanju.

Porijeklo teorija zavjere

Teorije zavjere su slične virusima u smislu da evoluiraju i mutiraju kako bi se širili i preživjeli.

Na početku epidemije koronavirusa, počele su kružiti priče bez dokaza da je novi virus biološko oružje SAD-a. Američki ministar obrane Mark Esper rekao je kako je to "potpuno apsurdno i neodgovorna izjava".

Priča oko Maatje razvila se na temelju njenog sudjelovanja na Svjetskim vojnim igrama u listopadu prošle godine koje su se održale u Wuhanu, kineskim gradu u kojem je krenula epidemija koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako su stotine američkih sportaša iz vojske sudjelovale na događaju, Maatje Benassi je izdvojena kao donositelj virusa u Kinu. Sudjelovala je u biciklističkoj utrci u kojoj je pala i slomila rebro, no ipak ju je završila.

Možda najglasniji zagovornik teorije je George Webb, 59-godišnji Amerikanac, teoretičar zavjera koji je već godinama aktivan na društvenoj mreži Youtube. Njegovi videozapisi su prikupili više od 27 milijuna pregleda i gotovo 100.000 pretplatitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bomba na brodu

CNN je 2017. razotkrio kako je Webb bio jedan od trojice teoretičara zavjera koji su u javnost plasirali lažne glasine o teretnom brodu da bombom koji je trebao uploviti u luku u Južnoj Karolini. Bomba nikada nije pronađena, ali je zbog sigurnosti privremeno zatvorena jedna od najvećih luka u Americi.

Webb je čak tvrdio kako je talijanski DJ Benny Benassi, čija je pjesma "Satisfaction" postala svjetski popularna, pozitivan na koronavirus te da je uz Maatje i Matta dio zavjere povezane s virusom.

Zanimljivo je kako su Webbovi videi na Youtubeu uključivali i oglase, što znači da je platforma u vlasništvu Googlea zarađivala na njegovom širenju dezinformacija, kao i sam Webb.

Youtube je prestao puštati oglase uz njegove videozapise otkad je počeo pričati o koronavirusu te su potvrdili kako trenutno nema oglasa na Webbovom kanalu, ali su odbili otkriti koliko je ukupno zaradio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od netočnih informacija do stvarnih posljedica

Matt Benassi je u strahu da će se "situacija pretvoriti u još jedan Pizzagate", referirajuću se na poznatu teoriju zavjere prema kojoj je grupa pedofila, koja je nekako uključivala i Hillary Clinton, djelovala iz pizzerije u Washintgonu. Priča nije dobila puno pozornosti u javnosti, sve dok se 2016. u pizzeriji nije pojavio čovjek sa automatskom puškom koji je rekao da je došao istražiti "Pizzagate".

"Policija govori kako se ne može puno učiniti jer u državi postoji sloboda govora. Rekli su nam da razgovaramo s odvjetnikom, ali smo brzo shvatili kako je to za ljude poput nas preskupo. Nemamo utočište niti kod policije niti sudova", rekao je Matt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalili su se i Youtubeu direktno, ali je ponekad potrebno dosta vremena da se određeni video ukloni, a do tada je šteta već učinjena.

"Nikada neće biti isto. Svaki put kada upišete moje ime u Google, pojavljuje se vijest o nultom pacijentu", izjavila je Maatje Benassi za CNN.

nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo