Sukob na sjeveru Slovenije /

Općina Radenci žestoko se podijelila oko imena Titove ceste. Gradonačelnik Roman Leljak odjeknuo sve do Guardiana

Image
Foto: Screenshot/Youtube

Promjena naziva ulice već je jednom pala na ustavnom sudu. Leljak kreće opet, ali u otpor kreće i dio građana

5.7.2021.
15:02
Screenshot/Youtube
VOYO logo

Dotična ulica baš nije najveća ulica u Radencima. A i Radenci su tek mala općina od pukih 5112 stanovnika prema popisu stanovništva iz 2020. Konačno, i Slovenija je jedna od manjih članica EU.

Unatoč svemu tome politički sukob oko prei- odnosno nepreimenovanja ulice, koji je Radence oštro podijelio na dva bloka, probio se sve do pozicije jedne od istaknutijih vijesti u Guardianu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o Titovoj cesti čije je preimenovanje u Ulica Osamosvojitve Slovenije, što znači Ulica osamostaljenja Slovenije, Ustavni sud Slovenije u siječnju već srušio kao neustavan.

No, načelnik općine Roman Leljak se ne predaje i slovenski mediji objavili su prije nekoliko dana  njegovu najavu da će ulicu opet preimenovati. Leljak se poziva na većinsku potporu koju je dobio u općinskom vijeću, te je rekao da će uredba "u potpunosti poštivati odluku ustavnog suda".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Prošlo je 38. godina /

Povodom godišnjice smrti iskopali smo 5 anegdota iz života druga Tita: koristio je lažnu putovnicu, beba mu se popišala u krilo...

Image
Prošlo je 38. godina /

Povodom godišnjice smrti iskopali smo 5 anegdota iz života druga Tita: koristio je lažnu putovnicu, beba mu se popišala u krilo...

Ovaj Leljak načelnik Općine Radenci isti je onaj Roman Leljak koji se po Hrvatskoj pročuo kao žestoki aktivist protiv lika i djela Josipa Broza Tita, te ekstremistički povijesni revizionist u temama poput broja pobijenih u logoru smrti u Drugom svjetskom ratu kod Jasenovca.

Javnost ga poznaje po kaznenim djelima koja je počinio od 1993. do 1996. dok je bio direktor tvrtke "Avto Ideal" i zbog čega je 2008. osuđen na tri i pol godine zatvora. Bila je riječ o šteti od oko milijun i 170 tisuća eura štete na račun 448 osoba, jedne tvrtke, svih iz Slovenije, te jedne banke iz Austrije. 

Zatvor zbog kriminala, a ipak ga izabrali

Premda je riječ o općem mjestu u Sloveniji, to stanovnike Radenaca nije omelo da ih na izborima 2018. 53 posto od izašlih na izbore glasa za Leljaka.

U studenom 2020., pisala je Mladina, Roman Ljeljak je uništio spomen ploču poginulim partizanima u ovoj općini, koja je tamo prethodno stajala 66 godina. Slučajno je bila riječ o lokaciji blizu njegove kuće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlog zašto je ustavni sud poništio Leljakov juriš na Titovu cestu u Radencima bila je očito Leljakova nestrpljivost. Prema zakonu, odluku je smio objaviti tek 15 dana od donošenja, što on nije poštovao, nego je požurio.

Time je, pisao je o tome SiolNET, onemogućeno da građani, ako bi tako htjeli i imali dovoljno potpisa, podnijeli zahtjev za referendumom o toj odluci. Ovaj put Leljak najavljuje da će sve biti regularno. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kako piše Vestnik, izvjesni Franc Vukajč, i sam stanovnik ulice, najavljuje zahtjev za referendumom. Čak navodi da je njegova inicijativa skupila potpise 44 punoljetna stanovnika te ulice spornog imena, još uvijek Titove ceste, što je više od dvije trećine stanovnika. 

Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo