ODLUKA ČELNIKA NAJMNOGOLJUDNIJE ZEMLJE SVIJETA ŠOKIRALA: /

'Pa on postaje doživotni diktator! Ovo je prava bomba'

Image
Foto: Afp

Kineski predsjednik Xi Jinping odlučio je ukinuti ograničenje trajanja predsjedništva na samo dva mandata, čime je sam sebi dodijelio doživotnu funkciju.

27.2.2018.
11:18
Afp
VOYO logo

Stručnjaci i aktivisti reagirali su na 'šokantnu' odluku o ukidanju limita na samo dva mandata za predsjednika Partije, koji je bio postavljen kao zaštita od kulta ličnosti u Maovom stilu, piše Guardian.

Stvaranje diktatora

"Centralni komitet Komunističke partije Kine predložio je uklanjanje izraza da predsjednik i dopredsjednik 'ne mogu služiti više od dva mandata zaredom' iz kineskog Ustava", objavila je Xinhua, službena državna agencija NR Kine. "Prijedlog je objavljen u nedelju." Radilo se o tipično suhoparnom i šturom službenom priopćenju promidžbene agencije pod partijskom kontrolom. No onima koji su proveli svoje živote dešifrirajući enigmu elitne kineske politike nije mogla proći povijesna znakovitost ovog teksta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prava bomba", rekla je Susan Shirk, jedan od glavnih specijalista za Kinu iz Sjedinjenih Država. "Nisam očekivala takvu deklaraciju novog režima... Mislila sam da će se on ipak zaustaviti prije toga." "On" je kineski vođa, 64-godišnji Xi Jinping, čovjek koji je izgleda spreman voditi drugu najjaču svjetsku ekonomiju i jednu od najvećih vojnih snaga u sljedeće desetljeće, a možda i dalje. "Ono što se ovdje događa je da se Jinping priprema vladati Kinom kao jak vođa, nemam problema nazvati ga i diktatorom, doživotno", kaže Shirk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovo znači da će se Kina još dugo nastaviti kretati naprijed u skladu s onime što Xi želi", kaže Shi Yinhong, profesor međunarodnih odnosa s pekinškog Sveučilišta Renmin. Bill Bishop, izdavač časopisa Sinocism o kineskoj politici, kaže kako je ova odluka potvrdila pretvaranje Jinpinga u neku vrstu 'Putina Plus', samo što je Xi "mnogo učinkovitiji, moćniji i, iskreno, mnogo ambiciozniji od svog ruskog kolege."

Prvih pet godina Jinpingove vladavine rezultiralo je najjačim udarom na političke suparnike režima u posljednjih nekoliko desetljeća. Aktivisti, disidenti i intelektualci dočekali su nedeljnu proklamaciju sa zebnjom. "Bit će gore, sigurno, posljedice će biti strašne", upozorio je Wu'er Kaixi, istaknuti kineski disident koji je pobjegao nakon što je bio jedan od vođa prosvjeda na Tiananmenu 1989.

Jerome Choen, stručnjak Sveučilišta New York za kinesko pravo i ljudska prava, kaže kako je Kina izgleda zaboravila "jednu od glavnih lekcija Maove dugotrajne tiranije", te da klizi u "još jedno razdoblje stroge diktature".

Apsolutna podrška državnih medija

Za očekivati, državni mediji, od kojih kineski autoritarni vođa zahtijeva 'apsolutnu lojalnost', sve su predstavili u znatno pozitivnijem svjetlu. Tako je tabloid pod kontrolom partije Global Times uistvrdio kako je "sav kineski narod" podržao odluku te da vide Jinpinga kao pravog čovjeka da ih vodi u "novu eru za Kinu punu nade". "Ova promjena ne znači da će kineski predsjednik stvarno i vladati doživotno", tvrdi tabloid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No koliko god dominantno Xi sada djeluje, uglavnom zahvaljujući bezobzirnim čistkama suparnika u kineskom političkom, vojnom i sigurnosnom establišmentu, stručnjaci vjeruju kako ne postoji jamstvo da će se njegov politički projekt održati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neizvjesna budućnost

"Mnogo toga će ovisiti o tome kakvo će biti stanje gospodarstva u sljedećih 10 ili 20 godina", kaže Steve Tsang, direktor Instituta Soas China. "Ako ekonomija nastavi rasti šest ili sedam posto, onda će za 20 godina svijet biti drukčije mjesto jer će Kina biti dominantna. No usporeni gospodarski rast mogao bi znatno skratiti njegovu vladavinu. "I on to zna", dodao je Tsang.

Image
KOMUNISTIČKA PARTIJA ŽELI REFORMU USTAVA: /

'Ako se to dogodi, taj čovjek će postati Mao Ce Tung 21. stoljeća'

Image
KOMUNISTIČKA PARTIJA ŽELI REFORMU USTAVA: /

'Ako se to dogodi, taj čovjek će postati Mao Ce Tung 21. stoljeća'

Shirk se slaže da je kineski "tragični" povratak u "neku vrstu neotradicionalne diktature" ispunjen opasnostima i za samu državu, ali i za njenog lidera. "Kada ste okruženi laskavcima, ljudima koji se boje reći vam što stvarno misle, onda postoji rizik da vođa donese pogrešnu odluku. Ne kažem da ćemo imati glad kao u vrijeme Velikog skoka naprijed ili da će Kina zapasti u kaos kao tijekom Kulturne revolucije. Ali već su donesene neke loše odluke."

Jinpingovo neumorno stezanje političkih i društvenih kontrola u sebi sadrži rizike. "Teško mi je shvatiti kako takva policijska država koja nameće stroga ograničenja na civilno društvo, informacije i sustav obrazovanja stvarno može dovesti do uspješne moderne Kine", rekla je Shirk. "Očekujem da će na kraju doći do reakcije, već je izgubio intelektualce."

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo