'NISAM!' /

Odakle Rusija nabavlja dronove? Iran tvrdi da ih oni ne šalju, a Turci poručuju: 'Trenutno podržavamo Ukrajinu'

Image
Foto: Profimedia

Još prije nekoliko mjeseci pojavila se informacija da će Iran isporučiti vojne dronove Rusiji

18.10.2022.
14:35
Profimedia
VOYO logo

U noći s utorka na srijedu navodno su bespilotne letjelice "samoubojice" iranske proizvodnje napale ciljeve u blizini Kijeva. Iran negira isporuke takvih dronova Rusiji. Što je do sada poznato o ovim dronovima?

To je podmuklo oružje koje sije strah. U ratu protiv Ukrajine Rusija upotrebljava bespilotne letjelice koje su vjerojatno strane proizvodnje. One lete brzinom od 200 kilometara na sat i pritom su tako glasne da se čuju izdaleka – mnogo prije nego što napadnu cilj, piše DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima ukrajinske vojske, Rusija je između utorka i srijede (4./5. listopada) prvi put takozvanim "dronovima samoubojicama" iranske proizvodnje gađala ciljeve u blizini Kijeva. Te noći se čulo šest eksplozija, izjavio je za Telegram guverner Kijevske oblasti Oleksij Kuleba. Dodao je da je iz južnog smjera došlo ukupno 12 dronova s ciljem uništenja infrastrukture.

Ruski napadi takvim, zapravo navođenim projektilima ne prestaju: kako javljaju agencije, u Kijevu su i ovog ponedjeljka (17. listopada) odjeknule eksplozije. Prema izjavi gradonačelnika Kijeva Vitalija Klička, pogođena je gradska četvrt Ševčenkovski i oštećeno je nekoliko kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran opovrgnuo prodaju dronova Rusiji

Šef ureda ukrajinskog predsjednika Zelenskog, Andrij Jermak na socijalnoj mreži Telegram je objavio kako je i u tom slučaju riječ o napadu takvim projektilima: "Rusi misle da će im to pomoći, ali to samo pokazuje njihov očaj", poručuje Jermak.

Prema definiciji na web-stranici Military Factory "dronovi samoubojice" su bespilotne letjelice napunjene eksplozivom. Sredinom rujna je ukrajinska vojska, prema vlastitim tvrdnjama, oborila prvu bespilotnu letjelicu iranskog podrijetla. Glasnogovornica ukrajinske vojske Natalija Humenjuk rekla je da ih je od tada registrirano nekoliko desetaka na jugu Ukrajine i da je pola njih oboreno. Ona navodi da je Odesa često cilj napada bespilotnim letjelicama, u kojima su ginuli i civili.

Još prije nekoliko mjeseci pojavila se informacija da će Iran isporučiti vojne dronove Rusiji. Vlada Sjedinjenih Američkih Država je priopćila, pozivajući se na informacije tajnih službi, da Rusija za potrebe rata u Ukrajini želi kupiti od Irana dronove – prije svega zato što ruska više ne može proizvoditi bespilotne letjelice, jer je usljed sankcija izuzetno otežana nabava pojedinih komponenti i rezervnih dijelova.

Prema novinskoj agenciji AFP Rusija je nabavila dronove tipa Muhadžir-6. Letjelica može ponijeti 40 kilograma tereta, dostiže brzinu od 200 kilometara na sat. AFP također navodi da je kupljen i "dron samoubojica" Šahed-136 koji može prijeći i do 2500 kilometara. Iran je službeno opovrgao prodaju dronova Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dronovi povećavaju psihološki pritisak

Stručnjaci smatraju da dronovi nisu baš efikasno oružje, bez obzira što se njihovi smrtonosni napadi stalno ponavljaju. Jeremy Binnie koji radi za analitičku tvrtku Janes za AFP je izjavio da sustav letjelica zakaže često jer komponente nisu kvalitetno proizvedene. Osim toga količina eksploziva koju nose je "relativno mala". Zato dronovi, po njemu, nemaju velik utjecaj na tijek rata.

Za američki magazin Politico jedna ukrajinska niža časnica kaže da je fatalno to što je dronove vrlo teško otkriti pomoću radara, pa je tako njezina postrojba kod Hersona izgubila dva tenka s posadama. Glasnogovornica ukrajinske vojske Natalija Humenjuk kaže da dronovi osim toga dodatno povećavaju "psihološki pritisak" na stanovništvo. Prijeteća buka koja prati let drona izaziva strah kod ljudi koji su ionako opterećeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Svejedno koliko nam nude, trenutno podržavamo ukrajinsku stranu'

Rusija je tijekom ljeta također pokazala zanimanje za turske borbene dronove. Potkraj kolovoza proizvođač Bayraktara je nedvosmisleno izjavio da njegova tvrtka neće isporučivati dronove Rusiji. "Svejedno koliko nam novca nudili, u ovoj situaciji ne dolazi u obzir da im prepustimo dronove. Trenutno potpuno podržavamo ukrajinsku stranu", rekao je Haluk Bajraktar, menadžer turskog proizvođača za BBC.

Trenutno ukrajinska vojska uspješno upotrebljava Bayraktar-TB2. Taj dron je u Ukrajini vrlo popularan, jer je doprinio uništenju mnoštva ruskih topničkih sustava i oklopnih vozila. Turski proizvođač, po agencijskim izvještajima, planira gradnju tvornice u Ukrajini. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je to objavio početkom rujna, poslije susreta s prvim čovjekom turskog koncerna.

Dron je dug šest i pol metara, a raspon krila mu je 12 metara. Može ostati u zraku duže od 24 sata, a maksimalna brzina mu je 220 kilometara na sat. Stručnjaci kažu da je dron jeftiniji od sličnih proizvoda zapadnih konkurentskih firmi.

Image
OPAKO ORUŽJE MOSKOVSKOG TIRANINA /

Stručnjaci otkrili koliko su zapravo učinkoviti dronovi kamikaze: 'To što ih Rusi koriste dokazuje jednu stvar'

Image
OPAKO ORUŽJE MOSKOVSKOG TIRANINA /

Stručnjaci otkrili koliko su zapravo učinkoviti dronovi kamikaze: 'To što ih Rusi koriste dokazuje jednu stvar'

Ruski dronovi rađeni po izraelskoj licenciji?

Na početku rata u Ukrajini nagađalo se o mogućem sudjelovanju Izraela u opskrbi Rusije dronovima. Prema podacima lista The Times of Israel u ožujku su na društvenim mrežama kružile snimke dijelova oborene ruske bespilotne letjelice, koji navodno potječu s izraelskog letećeg objekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fotografije, čija autentičnost nije provjerena, pokazuju ostatke izviđačkog drona, a potom i natpis Israel Aerospace Industries (IAI). Riječ je o izraelskoj tvrtki za zrakoplovnu i raketnu tehniku. Međutim, taj dron se proizvodi u Rusiji prema licenciji koju je Rusija u Izraelu kupila prije više godina.

savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo