Po službenim podacima, broj umrlih od novog koronavirusa porastao je u Kini na gotovo 1400, dok Sjedinjene Države žale zbog "nedostatka transparentnosti" u kineskom izvještavanju o bolesti.
Kineske vlasti objavile su da je u kontinentalnoj Kini (bez Hong Konga i Makaa) sada gotovo 64.000 zaraženih, što svjedoči o naglom širenju bolesti u zadnja dva dana zbog proširene definicije slučajeva zaraze.
Kinesko zdravstveno povjerenstvo koje ima ovlasti ministarstva u petak je izvijestilo o 121 nova smrtna slučaja u zemlji u zadnja 24 sata, oduzimajući od ukupnog broja 108 mrtvih koji su ranije zabilježeni u pokrajini Hubeju, ishodištu epidemije. Tu izmjenu opravdava "dupliciranjem u statistikama" koje je utvrđeno nakon "provjere", a nakon toga je objavljeno da je ukupan broj umrlih u zemlji 1.380.
Premda je u početku čestitala Pekingu na "profesionalnom radu" u borbi s epidemijom, Bijela kuća se u četvrtak odjednom distancirala.
"Pomalo smo razočarani nedostatkom transparentnosti kod Kineza", požalio se novinarima Larry Kudlow, glavni gospodarski savjetnik predsjednika Donalda Trumpa. "Je li Politbiro (vodstvo Komunističke partije) doista iskren?"
VEZANE VIJESTI:
- Zabrinutost zbog pojave koronavirusa u Sjevernoj Koreji: 'Podržavamo američke napore'
- Strah od koronavirusa u Europi i dalje jak: U Bruxellesu održan izvanredni sastanak
Napose je izrazio žaljenje zbog toga što je Peking odbio višekratne prijedloge Washingtona da u Kinu pošalje američke stručnjake: kineske vlasti "nam ne dopuštaju dolazak", istaknuo je Kudlow.
Ove američke kritike dolaze u trenutku kada su kineske zdravstvene vlasti u Hubeju u četvrtak na opće iznenađenje izvijestile da su proširile definiciju slučajeva zaraženih virusom Covid-19 koji uzrokuje upalu pluća. Nova metoda dijagnosticiranja automatski je snažno povećala broj zaraženih - u četvrtak za više od 15 tisuća, a u petak za još pet tisuća novooboljelih.
U petak su se prvi putnici s kruzera Westerdama, koji je nekoliko azijskih država odbilo zbog straha od koronavirusa, iskrcali u Kambodži, nakon što je objavljeno da 20 ljudi testiranih na brodu nije zaraženo. "Prvi putnici s Westerdama kreću kući! Sretni smo što ih možemo pozdraviti", objavila je rano u petak na Twitteru američka ambasada u Phnom Penhu.
Kruzer kompanije Holland America Line pristao je u kambodžanskoj luci Sihanoukville kasno u četvrtak, nakon što su ga prethodno odbili Filipini, Tajvan, Japan, Južna Koreja i Tajland zbog nepotvrđene bojazni od zaraze koronavirusom.
Novi soj virusa proširio se na više od 20 država, no velika većina zaraženih i gotovo svi umrli su u Kini.