U svijetu kojim dominiraju YouTube, Twitter i Facebook, neskrivena "snazna moc" oruzja i streljiva nije vise tako javno primamljiva kao sto je nekada bila. Autokratske drzave sada se radije razracunavaju s disidentima na nacin da ih otjeraju u bankrot nego da ih likvidiraju, a djelatnici nevladinih udruga vise ne "nestaju" vec se njihovi uredi zatvaraju zbog krsenja urbanistickih planova.
"Danas cak i diktatori moraju izgledati 'postmoderno'", zakljucuje Patrikarakos.
'To je bilo putovanje u zemlju koja se raspada'
Putin, koji je savladao umijece neskrivene moci, razumije ovaj novi svijet, kako instinktivno tako i politicki, smatra novinar koji je proputovao okupiranom istocnom Ukrajinom. "To je bilo putovanje u zemlju koja se raspada i postupno uranjanje u realnosti ruske geopoliticke strategije", pise novinar.
Diljem istocne Ukrajine sredista gradova su napustena, glavne prometnice rascjepkane kontrolnim punktovima, ducani i restorani zatvoreni, bankomati "presuseni", a ljudi cekaju u redovima za kruh. Naoruzani muskarci stapaju se na ulicama s mladima koji se dosaduju i bakicama, dok vozaci oklopnih vozila izvode bravure poput kaskadera.
Gomila strastveno navija i odjednom se, u tren oka, neki potpuni anonimus prometne u generala, oslikava Patrikarakos stanje na istoku Ukrajine. Istice pritom da se Moskva, putem veza s proruskim milicijama i nekadasnjom vladajucom strankom bivseg predsjednika Viktora Janukovica te "petljanjem" s lokalnim oligarsima poput milijardera Rinata Ahmetova, pobrinula da normalan gradski zivot potpuno nestane u cijeloj istocnoj Ukrajini.
"Proruski pobunjenici su nasilni i odlucni, a ponekad cak i organizirani, ali su politicki i ideoloski osudeni na propast: glasni na rijecima, ali potpuno bezidejni", ocjenjuje se u tekstu. Masu ruskim zastavama dok iz pojacala odzvanjaju borbene pjesme iz Velikog domovinskog rata i pripovjedaju beskonacne price o tome kako ce se oduprijeti "fasistickoj hunti" u Kijevu i kako zele postati dio jedne velike cjeline. Zale se na ugrozenost ruskog jezika, no nista ne govore o tome na koji bi se nacin njihovi zivoti mogli znacajnije poboljsati u savezu s Moskvom.
Korumpirana policija nije ni pokusala suzbiti prosvjede
"U tandemu s kaosom dolazi i bezakonje", zakljucuje Patrikarakos koji u Donjecku, Luhanskom i Slovjansku nije vidio niti jednog jedinog policajca, osim na barikadama s proruskim pobunjenicima. To podrucje i dalje s odobravanjem gleda na Janukovica i njegovu Stranku regija, a Janukovic je bas s policijom imao jak odnos, objasnjava Natalija Gumenjuk, ukrajinska novinarka za nezavisnu TV postaju Hromadske.
"Policija u istocnoj Ukrajini je dugi niz godina najkorumpiraniji dio lokalnih vlasti", objasnjava Gumenjak. Stoga i nije cudno da usprkos njihovom broju (Ukrajina ima 300.000 policajaca i samo 100.000 vojnika) policija nije cak niti probala suzbiti prosvjede i nerede, objasnjava nekadasnji boksacki prvak Vitalij Klicko. Ukrajinske nacionalne institucije se u tom dijelu zemlje naprosto raspadaju, dodaje Klicko.
Cini se, ocjenjuje novinar, da nigdje moderni autokrat poput Putina nije toliko vjest koliko u ratu. "Invazije koje su zanijekane, vojnici koji haraju bez vojnih oznaka,....ali iza tog sukoba se krije puno vaznija borba: Rusija je nemilosrdno iskoristila medusobno povezan globalni krajolik", tvrdi Patrikarakos.
"Ruski lobisti su clanovi 'think-tankova' i medunarodnih sveucilista, a njezini mediji imaju veliki utjecaj u istocnoj Ukrajini i kod povelikog broja korisnih idiota na Zapadu. Medunarodne financije su sada jace nego obveznice nadnacionalnih institucija, a londonski City, Exxon i BP ne zele poremetiti dotok ruskog novca", objasnjava novinar i podsjeca da mnogi sa sprdnjom gledaju na "blage, impotentne i smjerne" sankcije Zapada prema Rusiji.
"Sve ovo sluzi da bi Rusija opravdala i dodatno pojacala agresiju i vidimo da to djeluje. Putin dobiva rat i nastavit ce pobjedivati sve dok svijet nesto ne poduzme da ga zaustavi.... on ima monopol na kolektivnu svijest u istocnoj Ukrajini i on je neupitan te uvijek moze izvrsiti invaziju ukoliko to pozeli, no mora biti porezan. Putin zeli da Ukrajina tinja, ali nikako ne zeli da eksplodira", dodaje Patrikarakos.
Putinu jedva da je i trebala sila
I dok SAD i EU raspravljaju o trecoj fazi sankcija, Putin je izvojevao pobjedu, a da nista nije morao dati.
U govoru u Bruxellesu krajem ozujka americki predsjednik Barack Obama je porucio da Zapad ne smije dozvoliti Rusiji da dovede u pitanje "istinu koja je samo nekoliko tjedana ranije bila ocigledna: da se u 21. stoljecu granice Europe ne smije silom prekrajati".
No, Putinu jedva da je i trebala sila da ucinkovito rascjepka Ukrajinu. Krim je nepovratno otisao i drzava kao takva je gotova. Cini se da ono sto Putin zeli, a sto ce najvjerojatnije i dobiti, je federacija od onoga sto ostane od Ukrajine koja ce onemoguciti priblizavanje Zapadu.
Patrikarakos je autor knjige "Nuklearni Iran: radanje atomske drzave". Predaje novinarstvo na sveucilistu Yale i izvanredni je profesor na Fakultetu za iranske studije sveucilista St.Andrews.