Amonijev nitrat, za koji su libanonske vlasti objavile da je uzrok eksplozije u Bejrutu, tvar je u obliku kristala, bez mirisa i obično se koristi kao gnojivo. Poginulo je najmanje 135 ljudi, a više od pet tisuća ljudi je ozlijeđeno u eksploziji u bejrutskoj luci, dok je libanonski glavni grad pretrpio štete bez presedana. Ova strašna nesreća u kojoj je eksplodiralo 2750 metričkih tona amonijeva nitrata koji je godinama uskladišten u luci ponovno je podsjetila da je amonijev nitrat godinama bio uzrok i drugih industrijskih eksplozija.
Jedna pod prvih nesreća u tvornicama amonijaka dogodila se prije gotovo stotinu godina, davne 1921. u njemačkom Ludwigshafenu. Tada uzrok nije bio amonijev nitrat, ali je eksplodiralo 400 tona amonijeva sulfata.
U dvije kratke eksplozije poginulo je 559 osoba, a 1977 ih je ozlijeđeno. Eksplozija se čulo čak i 300 kilometara udaljenom Münchenu.
Eksplozija zbog amonijevog nitrata dogodila se i u kemijskoj tvornici u Toulouseu 2001. godine u kojoj je poginula 31 osoba.
Preživio samo jedan vatrogasac
Jedna od najpoznatijih eksplozija nalik ovoj u Bejrutu dogodila se još 1947. u američkom gradu Texas Cityju u zaljevu Galveston te se smatra jednom od najvećih nenuklearnih eksplozija u povijesti.
Naime, zbog požara koji je izbio na francuskom brodu SS Grandcamp, koji je bio usidren u luci, eksplodirao je teret od 2300 tona amonijeva nitrata. To je izazvalo lančane požare i eksplozije i na drugim brodovima te u skladištima nafte, a u toj strašnoj nesreći život je izgubilo 580 ljudi. Preživio je samo jedan pripadnik vatrogasne brigade iz Texas Cityja.
Mnogi pamte eksploziju u tvornici umjetnog gnojiva u Teksasu 2013. u kojoj je poginulo 15 ljudi, navodno je namjerno izazvana, a ubrzo nakon eksplozije istražitelji su utvrdili da je eksploziju izazvao amonijev nitrat.
Vole ga teroristi
Amonijev nitrat su u prošlosti za svoje napade koristili i razni teroristi. Tako je korišten i u bombaškom napadu u Oklahoma Cityju 1995. u kojem je poginulo 168 osoba. Koristio ga je i desničarski terorist Anders Behring Breivik – za svoj napad autobombom u Oslu 2011. Koriste ga i pobunjeničke skupine poput talibana za improvizirane eksplozive.
Amonijev nitrat se u mnogim zemljama smije koristiti samo uz pridržavanje strogih sigurnosnih propisa, jer je već odavno poznato koliko ovaj materijal može biti opasan.
Oglasila se Petrokemija
I kutinska Petrokemija oglasila se povodom razorne eksplozije skladišta amonijevog nitrata u Bejrutu naglasivši kako i sami proizvode te skladište amonijev nitrat, ali da je skladište pod kontinuiranim nadzorom te da je ulaz u njega strogo ograničen.
"Petrokemija d.d. Kutina u svom proizvodnom asortimanu posjeduje proizvode na bazi amonijevog nitrata. Mi proizvodimo te skladištimo amonijev nitrat koji se koristi u poljoprivredne svrhe kao gnojivo, kao i tehnički amonijev nitrat. Za skladištenje amonijevog nitrata Petrokemija d.d. je sukladno zakonskim propisima izgradila posebno skladište. Skladište amonijevog nitrata i uskladištena roba su pod kontinuiranim video nadzorom 24 sata dnevno, svakodnevno se obavlja i fizički obilazak skladišta, ulaz u samo skladište je strogo ograničen i dozvoljen samo ovlaštenim osobama", navodi Petrokemija.