Hrvatska je dobila nisku razinu rizika, baš kao i Velika Britanija i Francuska
Najveća svjetska kompanija za sigurnost u području medicine i turizma International SOS and Control Risks objavila je kartu svijeta na kojoj je rangirala zemlje prema razini rizika.
Zemlje su rangirane kao: ekstremni rizik, visoka razina rizika, srednja razina rizika, niska razina rizina i beznačajna razina rizika, piše Mirror.
Ekstremna razina rizika
Zemlja koju karakterizira ekstremna razina rizika definirana je kada je 'kontrola vlasti i zakona minimalna ili nepostojeća u većim dijelovima zemlje.'
"Postoji ozbiljna prijetnja nasilnim napadima od naoružanih skupina koje ciljaju putnike ili osobe koje su postavljene poslom u navedenu zemlju. Vlast i prijevoz jedva funkcioniraju. Veliki dijelovi zemlje su nedostupni strancima", navodi u svojem objašnjenju International SOS and Control Risks. Britansko Ministarstvo vanjskih poslova često objavljuje razine sigurnosti za zemlje diljem svijeta te njihove preporuke koriste turisti i međunarodne organizacije.
Egipat
Prema britanskom Ministarstvu vanjskih poslova, upozorenje ekstremnog rizika odnosi se na područje sjevernog Sinaja zbog značajnog porasta kriminalnog djelovanja i terorističkih napada na policijske i sigurnosna snage. Ostali dijelovi Egipta su ocijenjeni potencijalnim rizikom.
Zbog pada aviona koji je poletio iz Sharm el Sheikha prema Sankt Petersburgu u listopadu 2015. godine, preporučuje se da se ne leti prema i iz te zračne luke ako se ne mora.
Sirija
Zbog rata i krajnje nesigurnog stanja, britansko Ministarstvo vanjskih poslova ne preporučuje da se posjećuje Sirija.
Naime, pretpostavlja se kako je u sukobu poginulo više od 470 tisuća ljudi, uključujući više od 55 tisuća djece.
AFP
Mali
U studenome 2015. godine proglašeno je izvanredno stanje u Maliju. Vlasti su produljile izvanredno stanje sve do listopada 2019. godine.
Česti su teroristički napadi te uključuju mjesta koje posjećuju stranci. Zbog vojne intervencije afričkih zemalja i Francuske u siječnju 2013., velika je mogućnost otmice građana zapadnih zemalja ili napada, posebice u sjevernim područjima Mopta.
AFP
Libija
Savjet britanskog Ministarstva vanjskih poslova građanima je 'ne idite u Libiju'.
Naime, još od pada Gadafija zemlja je u stanju kaosa. Zbog snažne prisutnosti pripadnika Islamske države, visoka je mogućnost napada.
AFP
Hrvatska na ljestvici sigurnosti
Hrvatska je dobila nisku razinu rizika, baš kao i Velika Britanija, Francuska i Njemačka.
Međutim, najniža razina je beznačajna razina rizika.
"Nema značajnijeg političkog nasilja, građanskih i rasnih nereda ili pak ciljanog nasilja protiv stranaca. Sigurnost i službe sigurnosti su učinkovite i infrastruktura je dobra. Transport je visokog standarda uz moguće povremene prekide", navodi se u objašnjenju International SOS and Control Risksa.
Jedine zemlje koje su imaju beznačajnu razinu rizika su Slovenija, Danska, Norveška, Finska i Island.