zastrašivanje /

Objavili online 'prodaju' 80-ak žena na aukciji: Stranica je ugašena, ali žene i dalje dobivaju poruke mržnje

Image
Foto: Twitter

Korisnicima aplikacije je ponuđeno da „kupe“ žene poput robe na aukciji

6.9.2021.
9:51
Twitter
VOYO logo

Hana Mohsin Khan, 32-godišnja pilotkinja ispričala je kako je bila na meti web stranice koja ju je ponudila na prodaju na aukciji.

Početkom srpnja bila je među više od 80 muslimanki – novinarki, spisateljica i influenserica – čije su fotografije objavljene na lažnoj aplikaciji Sulli Deals, kako pogrdno nazivaju muslimanke desničarski hinduisti u Indiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Korisnicima aplikacije je ponuđeno da „kupe“ žene poput robe na aukciji – što je osobe koje su se našle na toj listi uplašilo i traumatiziralo, ali i razbjesnilo.

Web stranica je u međuvremenu uklonjena, ali nitko od osoba koje su bile iza njenog kreiranja nije priveden. Khan i druge feminističke aktivistice koje se bore za rodna prava u Indiji kažu da su na meti muškaraca koji se skrivaju iza lažnih profila na društvenim mrežama, koji ih pokušavaju zastrašiti - a indijske vlasti ne čine dovoljno da to zaustave. Policija kaže da jedinica za cyber kriminal istražuje slučaj, ali da ne može govoriti o njemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
stanje u društvima /

Zabrinjavajuće izvješće: Covid-19 nagriza demokraciju i slobode u 6 od 10 zemalja!

Image
stanje u društvima /

Zabrinjavajuće izvješće: Covid-19 nagriza demokraciju i slobode u 6 od 10 zemalja!

Indija je poznata po rodnoj neravnopravnosti i nasilju nad ženama. Manje od četvrtine indijskih žena nalazi se na tržištu rada, a čak i tada zarađuju tek oko 20 posto plaće koju dobiva muškarac.

Nasilje nad ženama je također veliki problem. I iako na aplikaciji Sulli Deals nisu izrečene direktne prijetnja nasiljem, Hana Mohsin Khan ističe kako je to bio poziv na nasilje. Na svom Twitter profilu ima 15 tisuća sljedbenika i redovito dobiva komentare pune mržnje, prvenstveno od muškaraca. Kaže da je toga daleko više nakon što je njezina „prodaja“ objavljena na aplikaciji.

Nakon što su fotografije s "aukcije" postale viralne na društvenim mrežama, 21 se žena pridružila WhatsApp grupi za međusobnu podršku, uključujući pjesnikinju Nabiya Khan. Smatra kako izostanak adekvatnih mjera zaštite žrtava cyber nasilja od strane vlasti samo potiče zlostavljanje na internetu, no obećala je da će se ona i dalje boriti za prava žena.

„Nećemo im dozvoliti da utišaju muslimanke“, poručila je, a prenosi CNN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo