NATO procjenjuje da je u "više od sto baza", uglavnom privremenih, na istoku Ukrajine raspoređeno "između 35.000 i 40.000" ruskih vojnika.
"To su jako pripremljene snage koje se brzo mogu pokrenuti", zaključio je brigadni general Gary Deakin, direktor Centra za upravljanje krizom (CCOMC) u NATO-ovu glavnom stožeru u Monsu, u Belgiji. "To zabrinjava zbog toga što su te snage prijetnja za Ukrajinu" iako "ne znamo planove Rusa", dodao je.
Na fotografijama helikopteri, tenkovi, transporteri...
NATO je, da bi potkrijepio te tvrdnje, pokazao novinarima fotografije vojnih baza snimljene koncem ožujka i početkom travnja, gdje se ruska vojska rasporedila početkom ožujka.
Na jednoj fotografiji se može vidjeti 21 helikopter stacioniran usred polja, blizu Belgoroda, četrdesetak kilometara od granice. U blizini je poredano četrdesetak tenkova i više od sto oklopnih transportera a da "nema traga stalne baze", rekao je visoki časnik Sjevernoatlantskog saveza. Na fotografijama drugih baza vide se "nagomilane snage" s više stotina vozila za prijevoz vojnika, opreme, goriva i oružja.
Raspoređivanje takvih snaga moglo bi se opravdati vojnom vježbom, ali "nisu zapaženi veći pokreti", ističe časnik. Činjenica da vojnici nisu maskirani upućuje da su "spremni za intervenciju ili da se ne skrivaju", ocijenio je.
Neki vojni stručnjaci misle da Rusija tako želi zastrašiti ukrajinsku vlast prijeteći intervencijom.
Rusi tvrde da su fotografije snimljene lani u kolovozu
Rusija je pak u četvrtak optužila NATO da se ukrajinskom krizom služi kako bi stvaranjem izmišljene prijetnje opravdao svoje postojanje. Kremlj je za fotografije rekao da su to snimke iz kolovoza prošle godine.
Moskva odbacuje strahove Zapada kao "neosnovane". Poručili su kako je glavni tajnik NATO-a Anders Fogh Rasmussen svadljiv, a ne nudi "nikakav konstruktivan plan" u vezi s Ukrajinom.
"Stalne optužbe glavnoga tajnika na naš račun uvjeravaju nas da NATO pokušava ukrajinsku krizu iskoristiti da učvrsti svoje redove na temelju suočenosti s imaginarnom vanjskom prijetnjom, te da pojača potrebu za Savezom... u 21. stoljeću", kaže se u priopćenju ruskoga ministarstva vanjskih poslova.
Moskva je predložila da Ukrajina neutralnost zapiše u zakon, što bi značilo da neće moći ući u NATO ni u Europsku uniju, a to je kijevskim vlastima neprihvatljivo.