Odbor za klimatske promjene Ujedinjenog Kraljevstva pozvao je vladu da hitno promijeni politiku na način da osigura učinkovitije raspolaganje rezervama vode, upozoravajući da bi neki sektori gospodarstva mogli biti suočeni s negativnim posljedicama klimatskih promjena.
Zatraženo je da se napravi studija koja bi trebala pokazati u kojoj je mjeri Velika Britanija spremna nositi se s klimatskim promjenama, kao i da se pojedini sektori gospodarstva, koji najviše ovise o zalihama vode, upozore da opskrba vodom postaje problem održivog razvoja civilizacije.
Izvješće Odbora za klimatske promjene Ujedinjenog Kraljevstva otkriva i da je razvoj pojedinih sektora sve više ranjiv zbog klimatskih promjena, piše businessgreen.com.
Šef pododbora Odbora za klimatske promjene John Krebs u izvješću naglašava da treba podići svijest o ranjivosti britanskog društva i gospodarstva na klimatske promjene.
U tom smislu, ističe Krebs, određene korake trebaju poduzeti lokalne zajednice, kompanije i kućanstva, na način da smanje potrošnju vode te da se pripremaju za budućnost. U sve bi se trebala uključiti i britanska vlada na način da izradi nacionalni program prilagodbe.
Problem s kojim se suočava Velika Britanija dijele i brojne druge zemlje Europske unije. Prema izvješću Europske komisije objavljenom na Svjetski dan voda, već sad s manjkom pitke vode muku muče Češka, Cipar i Malta. Zbog suša i sve niže razine padalina trajni manjak pitke vode imaju i Francuska, Poljska, Mađarska i Španjolska.
Od ukupno 21 zemlje EU-a koje su se proljetos izjasnile o stanju izvora pitke vode, samo je njih šest navelo da nema problema s opskrbom pitkom vodom. Posebno je kritičan jug Europe, koji se suočava s nedostatkom vode, te istovremeno velikom potražnjom i nedovoljnim izvorima.
Još dramatičnija je situacija u nekim drugim dijelovima svijeta. Dobro je poznato da nedostatak pitke voda predstavlja ogroman problem za stanovništvo Afrike, a prema nedavno objavljenoj međunarodnoj studiji, stanje je sve lošije i u Aziji. Procjenjuje se da bi 2050. godine čak milijardu Azijaca moglo ostati bez vode.
Vezani članci:
arti-201101130100006 arti-201010230144006