Diplomatski vjetar u leđa novom francuskom šefu države dao je dolazak američkog predsjednika Donalda Trumpa u Pariz povodom Dana pada Bastille 14. srpnja, nakon što je Pariz krajem svibnja već posjetio ruski čelnik Vladimir Putin.
Time su nanovo podijeljene uloge u Europi, a "Francuska je ponovno u igri", kako je ocijenio Jean-Dominique Giuliani, predsjednik Zaklade Schuman, specijalizirane za europska pitanja.
"Dolazi do nove ravnoteže, što je bilo potrebno, odnosa s Njemačkoj", dodao je.
Njemačka kancelarka godinama je dominirala na europskoj političkoj sceni bez pravog suparnika, a ta njezina uloga sve je više jačala nakon Brexita i Trumpova izbora.
Pripisivala joj se i uloga "vođe slobodnog svijeta", pred populističkim i autoritarnim naletima.
Francuski glas u Europi posljednjih je godina postao gotovo nečujan a njezin je bivši čelnik Francois Hollande, zbog ekonomskih poteškoća u zemlji, kažnjavan rekordnom niskom popularnošću.
Druga velika zemlja EU-a - Velika Britanija zbog Brexita je ostala na margini europskih pitanja, Poljska se optužuje za autoritarnu vlast, a Italija i Španjolska ekonomski su oslabile.
Stoga je Macronov dolazak na vlast ponovno promiješao karte.
Preko Trumpa do lidera Europe
TRUMPOVI NA OBILJEŽAVANJU DANA BASTILJE: Oduševljeni Macronovim gostoprimstvom poručili: ‘Odnosi s Francuskom jači no ikad’
"Nijemci su bili iznenađeni najavom Trumpova posjeta Parizu", kaže jedan diplomatski izvor.
"Tim potezom, Emmanuel Macron laska američkom predsjedniku i želi se profilirati kao lider Europe", piše ovaj tjedan Spiegel.
Merkel je s druge strane vrlo kritična zbog njegovih protekcionističkih mjera i izlaska iz Pariškog klimatskog sporazuma.
Dok Merkel jasno pokazuje kako joj Trump nije po volji, Macron ga s velikom pompom prima na spektakularnom vojnom mimohodu i upućuje mu lijepe riječi, piše švicarski list Neue Zuericher Zeitung.
"Postoji osjećaj da bi Macron mogao zamijeniti Merkel u poziciji glavnog europskog diplomata", dodaje list.