Test je izvršen početkom tjedna koristeći RS-18A strateški balistički projektil (UR-100N, NATO oznaka SS-19 Stiletto) s područja za testiranje raketa u Orenburškoj regiji. Inače, hipersonične su brzine one koje su pet ili više puta brže od brzine zvuka.
Testiranje je navodno bilo uspješno. Rusko Ministarstvo obrane nije niti poreklo niti potvrdilo testiranje.
Sve moderne nuklearne bojeve glave dostavljaju se na mete preko balističkih putanja koje se mogu unaprijed proračunati, i stoga se takve bojeve glave mogu i presretati.
Hipersonični projektili na kojima se trenutno radi trebali bi biti u stanju manervrirati korištenjem različitih nagiba i skretanja, te bi ih stoga postalo nemoguće presresti. Time bi svaki trenutno postojeći, kao i bidući sustav raketne obrane postao besmislen.
Nova bojeva glava najvjerojatnije se priprema za nadolazeći RS-28 Sarmat teški ICBM s tekućim gorivom, početak čijeg testiranja se očekuje kasnije ove godine.
RS-28 razvija se još od 2009. i trebao bi početi zamijenjivati stariji tip, R-36 M (NATO naziv Satan) 2018. godine.
Novi projektil, koji teži barem 100 tona, trebao bi biti u stanju nostit teret o 10 tona na bilo kakvoj putanji. To znači da bi napad na metu mogao doći iz bilo kojeg smijera - npr. RS-28 mogao bi poletjeti iz Rusije i letrjeti u smijeru Antarktike a zatim udariti na mete na drugoj strani Zemlje iz neočekivanog smijera.