Veća skupina novinara okupila se u subotu u Banjoj Luci na prosvjedu ispred policijske uprave organiziranom zbog toga što je policija dan ranije privela i ispitivala njihovog kolegu zbog objavljivanja tajnih podataka o istrazi koja je u tijeku.
Nikola Morača koji piše za list "EuroBlic" i jedan portal sa sjedištem u Banjoj Luci morao je u petak doći na saslušanje u policijsku postaju kamo je pozvan jer je u nekoliko tekstova pisao o istrazi slučaja silovanja, uključujući činjenicu da osumnjičenom za to kazneno djelo nikada nije bio određen pritvor.
U policiji su ocijenili kako je u svojim tekstovima objavio tajne podatke o istrazi te su tražili da im otkrije tko mu je bio izvor informacija.
"Rekao sam im da niti u jednom trenutku ni u jednom tekstu nisam otkrio identitet žrtve. Inicijale osumnjičenog smo otkrili prenoseći priopćenje banjolučkog tužiteljstva", opisao je Morača što se zbivalo tijekom ispitivanja na koje je došao u pratnji odvjetnika.
U policiji Moračnim pojašnjenjem nisu bili zadovoljni pa su novinaru kazali kako ga od sada tretiraju kao osobu osumnjičenu za odavanje službene tajne te su mu oduzeli službeni mobilni telefon a Morača sve to vidi u svjetlu izjave policijskih istražitelja koji su mu kazali kako je "došlo vrijeme da mu stanu u kraj".
Novinari koji su se okupili na subotnjim prosvjedima upozorili su da se radi o neprihvatljivim pritiscima na slobodu medija.
"Prisiljavanje novinara da otkrije izvor je neprimjereno demokratskom društvu a novinar je dužan otkriti izvor samo kad je u pitanju ubojstvo. Na ovaj način stvara se pogodan ambijent za buduće progone novinara", kazao je Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banje Luke.
Postupke policije osudio je i gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković.
"Po tko zna koji put nadležnima su krivi oni koji ukažu na probleme a ne oni koji ih prave", napisao je Stanivuković u objavi na društvenim mrežama.