Zapovijedanje počinje s radnom skupinom Zajedničkog zapovjedništva za specijalna djelovanja koja sastavlja slučaj koji se kasnije šalje zapovjednim lancem sve do predsjednika Baracka Obame koji posljednji autorizira napad.
Bijela kuća i Pentagon program napada dronovima javnosti su prikazali kao precizan i s minimalnim žrtvama, no statistika govori drugačije. Dokumenti otkrivaju kako je od siječnja 2012. do veljače 2013. godine u sjeveroistočnom Afganistanu od napada dronova poginulo više od 200 osoba, a samo 35 osoba bile su postavljene kao mete. Oko 80 posto ubijenih nisu bile mete, no izvor kaže kako i te ubijene osobe nisu nužno bile nevini civili.
Povjerenje u tehnologiju
Podaci se najčešće prikupljaju presretanjem komunikacije putem telefona i računala, a elektroničke poruke i mobiteli su primarni alati za pronalaženje, lociranje i ubijanje ciljeva. Zviždač tvrdi kako takve metode "zahtijevaju ogromnu količinu vjere u tehnologiju koju koriste".
U izvješću stoji kako su krivi obaviještajni podaci doveli do ubijanja nevinih ljudi, uključujući i državljane SAD-a.
Otkriveno je i kako je Vlada SAD-a kao neprijatelje navela i neidentificirane osobe koje su ubijene u napadima dronom iako one nisu bile mete. Tako su smanjivali broj civilnih žrtava.
The Fortune/RT/Danas.hr