WASHINGTON - Američki ministar pravosuđa Jeff Sessions, u vrijeme dok je još bio senator, imao je susrete s ruskim veleposlanikom i nije ih otkrio kad je upitan o kontaktima Trumpova izbornog tima i Rusije u postupku imenovanja na dužnost u administraciji novog američkog predsjednika Donalda Trumpa, objavio je u srijedu 1. ožujka Washington Post pozivajući se na dužnosnike ministarstva.
Sessions je u dva navrata prošle godine razgovarao s ruskim veleposlanikom, prenosi list. Prvi se susret s veleposlanikom Sergejem Kisljakom odigrao u srpnju pa potom u rujnu u senatorovu uredu u trenutku dok je, prema američkoj obavještajnoj službi, ruska kibernetička kampanja protiv američkih predsjedničkih izbora bila na vrhuncu.
Trumpov prvi savjetnik za nacionalnu sigurnost Michael Flynn prošlog je mjeseca otpušten nakon što je razgovarao o američkim sankcijama s Kisljakom prije nego što je Trump stupio na dužnost, i o tome nije izvijestio potpredsjednika Mikea Pencea.
Sessionsova dužnost obuhvaća nadzor ministarstva pravosuđa uključujući FBI koji vodi istragu o ruskom miješanju i eventualnim vezama s Trumpovim suradnicima. Sessions je dosada odbacio pozive da se izuzme.
Kad je Sessions razgovarao s Kisljakom u srpnju i rujnu bio je član utjecajnog senatskog odbora za oružane snage kao i jedan od glavnih Trumpovih vanjskopolitičkih savjetnika, piše list.
Na saslušanju u odboru za pravosuđe 10. siječnja Sessionsa je demokratski senator Al Franken upitao što bi učinio da je saznao za dokaze o komunikacijama nekoga iz Trumpove kampanje s ruskom vladom.
"Nisu mi poznate takve aktivnosti", odgovorio je Sessions, prema listu. Dodao je: "Jednom ili dva puta tijekom kampanje prozvan sam surogatom i nisam imao kontakte s Rusima".
Dužnosnici kažu kako Sessions nije smatrao svoje susrete s ruskim veleposlanikom relevantnim za pitanje zastupnika Frankena i ne sjeća se detalja razgovora s Kisljakom. Njegova glasnogovornica tvrdi da on svojim odgovorom nije doveo zastupnike u zabludu.
Postignut dogovor o istrazi Trumpovih odnosa s Rusijom
Odbor za obavještajna pitanja Zastupničkog doma američkog Kongresa istražit će navode o dosluhu predsjedničke kampanje Donalda Trumpa i Rusije, kazao je u srijedu demokratski zastupnik u tom odboru.
"Postigli smo pisani dogovor, manjina i većina u odboru za obavještajna pitanja, da istražimo optužbe o ruskom dosluhu s Trumpovom kampanjom", kazao je demokratski zastupnik Adam Schiff na MSNBC-u.
Američki obavještajni analitičari zaključili su da je Rusija željela pomoći Trumpu da osvoji Bijelu kuću tako što je diskreditirala demokratsku predsjedničku kandidatkinju Hillary Clinton i njezinu stranku kibernetičkim napadima. Predsjednik Barack Obama, demokrat, u znak odmazde izgnao je u prosincu ruske diplomate.
Trump je zanijekao da je ijedan od njegovih suradnika imao kontakte s Rusima prije prošlogodišnjih predsjedničkih izbora i odbacio je slučaj kao prijevaru koju orkestriraju neprijateljski američki mediji. Moskva je zanijekala optužbe.
Republikanski zastupnik Devin Nunes, predsjednik odbora za obavještajna pitanja Zastupničkog doma Kongresa, u ponedjeljak je kazao kako američke obavještajne službe nisu ponudile nijedan dokaz odboru o kontaktima osoblja iz Trumpove kampanje i ruskih špijuna. Nunes je bio član Trumpova prijelaznog tima.
Odbor koji ispituje kontakte Trumpove kampanje i Rusije u priopćenju je objavio da su se Nunes i Schiff suglasili o opsegu istrage u dokumentu čiji je sadržaj tajan.
Prema priopćenju jedno od pitanja na koje će se potražiti odgovor je jesu li ruske aktivnosti uključile "veze između Rusije i pojedinaca povezanih s političkim kampanjama ili bilo kojim drugim američkim državljaninom". U priopćenju se izrijekom ne spominje Trumpova kampanja.
U četvrtak će odbor saslušati američke obavještajne dužnosnike.