Prošlog mjeseca u Milanu je oteta Chloe Ayling, dvadesetogodišnja Britanka s aspiracijama u modnom svijetu. Chloe je namamljena u jedan napušteni ured, drogirana te potom zatočena. Njeni otmičari pokušali su je prodati na dark webu. Jedna osoba je uhićena, no sumnja se kako je on samo dio kriminalne organizacije koja se naziva 'Black Death Group', a na koju Interpol već dulje upozorava.
Otmičari su prvo tražili otkupninu od Chloine modne agencije, te odmah zaprijetili da će je, ukoliko ne plate, biti prodana na aukciji. Potom su njene fotografije stavljene na dark web, zajedno s kratkim opisom - dob, veličina odjeće i podrijetlo. Interpol vjeruje kako se za Chloe pojavilo nekoliko 'ponuda'. Na kraju su je pustili jer je majka 2-godišnjeg djeteta, a među pravilima ove kriminalne bande jest i ono da ne otimaju žene koje imaju malu djecu.
Zbog sumnje u povezanost s njenom otmicom uhićen je jedan muškarac. Po njenu puštanju pronađena je poruka na njeno ime.
'Puštena si zbog velikodušnosti ove Black Death Groupa. Tvoje oslobađanje, doduše, dolazi s upozorenjem i trebala bi ovo pročitati vrlo pozorno.
Sigurno si svjesna svoje vrijednosti na tržištu robova i moraš znati da ovo nije ništa osobno, ovo je samo biznis. Do tvog oslobađanja dovelo je nekoliko faktora.
Tvoja otmica je bila greška, posebno ako uzmemo u obzir da si mlada majka i kao takva nisi smjela biti namamljena. Drugo, vrlo važno, vjerojatno si svjesna kakvu zaštitu uživaš od jednog od naših vođa koji se jasno zauzeo za tebe.
Nakon povratka u svoju zemlju okončat ćeš bilo kakvu istragu o tvojoj otmici. Pristala si u medije pustiti unaprijed odobrene informacije i očekujemo uskoro vidjeti dokaze.
Ti i tvoja obitelj, nikada nećete govoriti loše o nama. Tretirali smo te s poštovanjem, isto očekujemo od tebe. Možeš ispričati sve što si čula, jer mi nikada ne bismo pred tobom rekli nešto što bi nas moglo ugroziti. Nećemo tolerirati nikakve laži.
Pristala si platiti i 50.000 dolara. Očekujemo da ćeš to platiti u roku mjesec dana u bitcoinima.
Bilo kakvo nepoštivanje svega navedenog rezultirat će tvojom likvidacijom.'
Uhićeni otmičar rekao joj je, tijekom otmice, kako je samo u posljednjih pet godina na ovom 'biznisu' zaradio oko 15 milijuna eura. Djevojke, kaže, uglavnom bivaju prodane u arapske zemlje. Kad ih se kupac zasiti proslijedi ih drugima, ili ih baci tigrovima.
Otmičar (inače Poljak) istražiteljima je rekao kako ostatak bande čine Rumunji, no o Black Death Groupu ne zna se puno. Vjeruje se kako su se na kriminalnoj sceni pojavili u začecima interneta, oko 1994. godine te da su upleteni u razne kriminalne aktivnosti - podmetanje bombi, trgovinu drogom, ljudima i oružjem.
Djevojke prodaju po principu oglasnika
Po pitanju trgovine ljudima, u kojoj je završila i Chloe, ova kriminalna organizacija vrlo jasno oglašava da će otete djevojke ići na aukciju, ali nude i 'uslugu' otmice po narudžbi koja će klijente ipak više koštati.
Na dark webu objavljuju profile djevojaka uz koje piše njihovo ime, dob, nacionalnosti, mjere te lokacija na kojoj je oteta.
Dodaju i kako djevojke pregleda njihov liječnik te u profilu dopišu i da nemaju spolnih bolesti te da su, za one za koje se to utvrdi, djevice.
Djevojke prevoze diljem svijeta, a primopredaja se uglavnom odvija nedjeljom, u roku tjedan dana od otmice. Napominju kako ne prodaju teško bolesne ili trudne djevojke, kao ni one sa spolnim bolestima ili one koje imaju malu djecu.
U aukciji sudjeluju uglavnom ljudi koji su u njima već sudjelovali, ili ih je netko preporučio, piše Daily Mail.