NOVE INFORMACIJE O OTETIM POMORCIMA: / Švicarska kompanija pregovara s otmičarima koji, pretpostavlja se, traže novac

Image
Foto: Screenshot

Nigerijski pirati oteli su 12 članova posade švicarskog teretnog broda, među kojima je jedan hrvatski državljanin.

25.9.2018.
9:44
Screenshot
VOYO logo

Nigerijski pirati oteli su 12 članova posade švicarskog teretnog broda, među kojima je jedan hrvatski državljanin. Švicarska brodarska tvrtka potvrdila je da je napadnut njihov teretni brod, koji je u nigerijskim vodama prevozio pšenicu. Tvrtka je angažirala poseban tim kako bi osigurala oslobađanje otetih pomoraca, javlja HRT.

Romano Perić iz Sindikata pomoraca Hrvatske otkrio je u jučerašnjem Otvorenom najnovije informacije. Jučer navečer su dobili informaciju da su svi pomorci dobro. Tu informaciju dobili su u komunikaciji s obitelji, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NIGERIJSKI PIRATI OTELI HRVATSKOG POMORCA: /

Bio je među 12 otetih članova posade broda pod švicarskom zastavom

Image
NIGERIJSKI PIRATI OTELI HRVATSKOG POMORCA: /

Bio je među 12 otetih članova posade broda pod švicarskom zastavom

Švicarska kompanija već unajmila profesionalce za pregovore

Kaže da je švicarska kompanija u čijem je vlasništvu brod već unajmila profesionalce koji bi ovaj slučaj trebali dovesti do kraja, a to uključuje pregovore te ovisno o rezultatima pregovora, pokušat će pomorce izvući žive i zdrave.

"Takvi pregovori ovise o situaciji, kolika su potraživanja i kolika je realna vrijednost onoga što otmičari mogu dobiti. Bilo je situacija da to traje tri do pet dana, a nekada je znalo potrajati i mjesecima", rekao je. Zasad nemaju informacije što otmičari traže, ali pretpostavljaju da će to, ipak biti novac, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Screenshot/HRT

Marinko Ogorec

Sve se u ovakvim slučajevima vrti oko materijalnih sredstava

Kapetan Siniša Orlić, pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture kaže da se u ovakvim slučajevima uglavnom sve vrti oko materijalnih sredstava. Hrvatski pomorci bili su involvirani u nekoliko slučajeva napada pirata.

"U nekim slučajevima su se uspjeli obraniti, u nekima je završilo otmicom. Ali zasad nemamo potvrđen nijedan slučaj koji je završio, recimo to tako - nesretno", kazao je Orlić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj ih je slučaj uhvatio nespremne

"Ti su napadi jenjali u zadnjih nekoliko godina. Vrhunac su doživjeli u prostoru Somalije, od 2010. do 2012. godine. Prošle godine zabilježen je samo jedan takav napad. Sad se to preslikalo na zapadnu obalu, obalu Afrike, ispred Nigerije", objašnjava kako ih je ovaj slučaj iznenadio.

Marinko Ogorec, stručnjak za sigurnost kaže da su se slučajevi napada pirata na brodove počeli opet događati jer je "očito popustio prag sigurnosti na brodovima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najučinkovitiji profesionalni tim naoružan automatskim oružjem

Ogorec kaže kako se najučinkovitijom metodom pokazalo da na brodu bude profesionalni tim naoružan automatskim oružjem, koji može stupiti u borbu s piratima prije nego što napadnu brod.

Kapetan Ivo Mašković, zapovjednik, kaže da plovi od '73., ima 9000 provedenih dana na brodu i nikad se nije direktno susreo s piratima. Ističe da se na brodu "brane kako mogu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najviše žicom, cijeli brod opašemo okolo sa žicom, kompletno je sve zatvoreno i imamo uduplane straže kad prolazimo kroz područja gdje nema osiguranja. Oni napadaju s dva čamca, jedan se približava brodu, a drugi ih oružjem štiti malo dalje od njih", opisao je.

Image
Foto: STR/AFP

A ship of the Nigerian navy, one of three ships taking part in a joint counter-piracy patrol by the Nigerian and Benin navies, patrols the sea off the coast of Contonou on September 28, 2011. Benin and Nigeria launched joint sea patrols Wednesday to tackle a surge in piracy that has raised alarm in the shipping industry, with attacks seeing crews held hostage and fuel stolen. AFP PHOTO / STR / AFP PHOTO / STR

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo