Njemački ustavni sud odbio je u utorak zahtjev gornjeg doma parlamenta Bundesrata za zabranom ekstremno desne Nacional-demokratske stranke Njemačke (NPD) obrazloživši to objašnjenjem da ona ne predstavlja nikakvu opasnost po demokraciju s obzirom na rubno mjesto koje zauzima unutar njemačkog političkog spektra.
„NPD sa svojih 6.000 članova doduše stremi ciljevima koji se protive ustavnom poretku, ali ne postoje indicije o tome da bi ova stranka u svom naumu mogla imati uspjeha. Zbog toga mjera zabrane jedne političke stranke, što je najstrože oružje ali istodobno i dvosjekli mač, nije opravdana“, rekao je predsjednik Ustavnog suda Andreas Vosskuhle obrazlažući odbijanje.
Suci Ustavnog suda, koji su odluku donijeli jednoglasno, nadalje obrazlažu kako se NPD u pet desetljeća svog postojanja nije uspio etablirati niti u jednom pokrajinskom parlamentu i da svojom rubnom pojavom ne može ugroziti demokraciju, što je bio jedan od argumenata Bundesrata koji je podnio zahtjev za zabranom.
Ustavni sud je zaključio kako je NPD doduše „blizak svjetonazorima nacionalsocijalizma“, ali da nije u stanju ugroziti demokraciju te kako ništa ne ukazuje na to da bi se stanje oko NPD-a moglo promijeniti tj. da bi ova stranka mogla izići iz svoje uloge političkog autsajdera.
Istodobno je Ustavni sud zaključio kako stranka nije posve bezopasna.
„Politički koncept NPD-a je nespojiv s dostojanstvom građana i demokratskim načelima i stranka bez dvojbe teži uklanjanju slobodnog demokratskog poretka, a kroz kriminalno i nasilničko ponašanje svojih članova stranka može i dalje stvarati probleme“, stoji u obrazloženju presude.
Ustavni sud je tako po drugi put odbio zabranu ekstremno desnog NPD-a. Prvi put je 2003. zahtjev za zabranom postavila njemačka vlada, a postupak je tada propao iz proceduralnih razloga i to zbog toga što su neki od dokaza koji su trebali voditi zabrani stranke izravno dolazili od doušnika koje je Ured za zaštitu ustavnog poretka infiltrirao u redove NPD-a.
NPD je na presudu Ustavnog suda preko twittera reagirao jednom rječju: „Sieg“ (Pobjeda) i kasnije ocijenio kako je Bundesrat doživio veliki neuspjeh.
Predstavnici saveznih pokrajina, koje su preko Bundesrata i podnositelji zabrane, izrazili su razočaranje presudom, ali su istodobno izrazili zadovoljstvo što je NPD jasno okarakterizirana kao stranka koja se protivi demokratskom poretku.
„Ustavni sud je potvrdio da politički koncept NPD-a stremi uklanjanju postojećeg slobodnog i demokratskog poretka. I to je dobar signal“, rekao je premijer savezne pokrajine Bavarska Horst Seehofer.
Stranke Ljevica i Zeleni presudu iz Karlsruhea, gdje je sjedište Ustavnog suda, doživljavaju kao jasno upozorenje strankama koje se protive ustavnom poretku te su istodobno pozvale na pojačanu borbu protiv desnog ekstremizma.
Svjetski židovski kongres je s razočaranjem reagirao na odbijanje zabrane NPD-a
„Ova presuda nažalost NPD-u omogućava nastavak njihovih destruktivnih i antidemokratskih aktivnosti i daljnje širenje naonacističkih, antisemitskih i rasističkih huškačkih ideja“, rekao je predsjednik Svjetskog židovskog kongresa Ronald Stephen Lauder.
Razočarano je regirao i Sindikat policajaca koji je ukazao na to da su skupovi NPD-a, posebice na istoku zemlje, povezani s ogromnim prisustvom policije.