NJEMAČKI OBAVJEŠTAJCI UPOZORILI: /

'Erdogan je najveća prijetnja Europi, cilj je uspostava islamske Božje države diljem svijeta'

Image
Foto: afp

'Njihov je cilj uspostava islamske Božje države diljem svijeta', riječi su kojima u Njemačkoj komentiraju djelovanje turskog predsjednika i katarskog emira

18.12.2018.
12:35
afp
VOYO logo

Dok se svijet bori protiv islamističkih terorističkih organizacija, pokret Muslimansko bratstvo munjevito se širi diljem svijeta i to zahvaljujući katarskom emiru Tamimu bin Hamadu Al-Thaniju i turskom predsjedniku Tayyipu Erdoganu, te katarskom duhovnom vođi Yusefu Al-Qaradawiju, piše Večernji list.

Dvojica navedenih moćnika i lidera država postala su glavni ideolozi Muslimanskog bratstva koji za stručnjake i analitičare nije ništa manje opasan od vehabijskih i selafijskih pokreta s obzirom na to da su se iz tog pokreta rodile mnoge terorističke organizacije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrđuje to i njemački Savezni ured za zaštitu ustavnog poretka (BfV) koji je izdao upozorenje prema kojem je toj državi, ali i Europi Muslimansko bratstvo daleko veća prijetnja od Islamske države i Al-Qa'ide.

"Njihov je cilj uspostava islamske Božje države diljem svijeta, pa tako i u Njemačkoj", upozorava Burkhard Freier, čelnik BfV-a za Sjevernu Rajnu Vestfaliju, ističući kako je opasnost veća jer Bratstvo vode obrazovaniji ljudi koji imaju znatno veću financijsku potporu iz zemalja Arapskog poluotoka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Svojim stremljenjima da uspostave društveni i politički sustav utemeljen na šerijatu suprotstavljaju se slobodarskom demokratskom poretku", komentirali su iz BfV-a za njemački Focus.

Nastanak Bratstva

Muslimansko bratstvo 1929. godine osnovao je egipatski učitelj Hassan al-Bana sa skupinom radnika, a do njegova ubojstva 1949. pokret se jako proširio.

U vrijeme osnivanja, pak, islamski svijet bio je u previranju. Kemal Atatürk ukinuo je otomanski kalifat u Istanbulu, a nakon Prvog svjetskog rata i propasti Osmanskog Carstva muslimanske zemlje bile su podijeljene između zapadnih sila. Glavni cilj Muslimanskog bratstva bila je reafirmacija političkog islama i uspostava novog kalifata temeljenog na šerijatu i Kuranu.

Daljnja radikalizacija nakon Drugog svjetskog rata pripisuje se učenjima Sayida Qutba, a Bratstvo se brzo širilo diljem arapskog svijeta ulazeći u sukob sa sekularnim režimima i iza sebe ostavljajući atentate na državne dužnosnike i brojna stradanja. Iz njega su potekle brojne terorističke organizacije, među ostalima i palestinski Hamas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Muslimansko bratstvo smatra da je Kuran odredio savršen način života i društvenog uređenja, pa ga tako smatraju i svojim ustavom te na socijalna pitanja danas gledaju striktno religijski. Između ostalog, protive se kolonijalizmu te su važan faktor u borbi protiv zapadne vojne i ekonomske dominacije u muslimanskim državama tijekom dvadesetog stoljeća.

Cilj Bratstva, koji je zacrtao njegov osnivač Hassan al-Bana, jest doktrina povratka islamske očigledne sudbine: carstvo, osnovano u sedmom stoljeću, koje se prostiralo od Španjolske pa sve do Indonezije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proširilo se i na Balkan

Zasad je ostvarilo prodor i veliki utjecaj na političko mišljenje i islamske pokrete u arapskim zemljama i Turskoj, ali i u Europi i na području Balkana, piše Večernji list navodeći kako uz Erdoganove pristaše i znatan broj muslimana Balkana, Srednje Azije i Kavkaza vjerojatno misli da je Muslimansko bratstvo nositelj pravoga islama te da se trebaju vratiti njegovoj ideologiji.

Inače, djelujući u Turskoj i arapskim zemljama, dijele se također na umjerene i ekstremne. Oni ekstremni nalaze se u Egiptu, Siriji i Libiji. Umjereno je krilo, pak, jako u Kataru, Turskoj, Kuvajtu i Jordanu.

Ideju Hassana al-Bane, utemeljitelja Muslimanskog bratstva, danas nastavljaju provoditi katarski emir Tamim bin Hamad Al-Thani i turski predsjednik Tayyip Erdogan. Erdogan, koji sebe danas smatra vođom i zaštitnikom muslimanskih sunita u svijetu, s većim žarom od prijašnjih turskih vladara širio je utjecaj na području bivšeg Osmanskog Carstva: u Makedoniji, BiH, Crnoj Gori, Kosovu i šire.

Erdoganov posjet BiH

Financijskom i svakom drugom vrstom pomoći Turska pokušava utjecati na politike europskih država te promicati radikalnu islamizaciju Europske unije, a u EU-u djeluju 24 organizacije koje su povezane s turskim vlastima. Među njima su i one u zemljama bivše Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da se pokret Muslimanskog bratstva već znatno proširio na zemlje Balkana, dokazuje i činjenica da Erdogan, tijekom posjeta državama bivše Jugoslavije pozdravlja tako da mu je palac sastavljen s dlanom, a četiri su prsta u zraku, što je simbol Muslimanskog bratstva. Pozdrav se zove "rabia". Činio je to i prilikom posjeta Bosni i Hercegovini, kada se susreo s Bakirom Izetbegovićem. Zanimljivo je da u Srbiji to ipak nije činio.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo