komemoracija na europskoj razini /

Posljednji pozdrav 'kancelaru ujedinjenja': ispraćaj Helmuta Köhla održat će se u tri grada

Image
Foto: Screenshot

Bit će to prvi put u povijesti da se za jednog državnika održava komemoracija na europskoj razini

29.6.2017.
7:52
Screenshot
VOYO logo

Njemačka se priprema za posljednji ispraćaj "kancelara ujedinjenja" Helmuta Kohla koji će u subotu biti održan u tri grada, Strasbourgu, Ludwigshafenu i Speyeru.

Na komemoraciji u zgradi Europskog parlamenta u Strasbourgu govor će održati njemačka kancelarka Angela Merkel, predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani te francuski predsjednik Emmanuel Macron. Govor bi trebao održati i bivši američki predsjednik Bill Clinton te ruski premijer Dmitrij Medvedev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bit će to prvi put u povijesti da se za jednog državnika održava komemoracija na europskoj razini.

Bivši čelnik Sovjetskog Saveza Mihail Gorbačov, koji zajedno uz Kohla slovi kao jedan od najzaslužnijih političara u procesu njemačkog ujedinjenja, otkazao je iz zdravstvenih razloga dolazak u Strasbourg. Zbog narušenog zdravlja tamo neće biti niti bivšeg američkog predsjednika Georga Busha starijeg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

PROČITAJTE VIŠE:

>>Preminuo Helmut Kohl: kancelar koji je ujedinio Njemačku

>>I Karamarko se prisjetio Köhla: 'Naučio me da u politici nije bitno da se svidiš ljudima'

Lijes s Kohlovim tijelom prvo će u subotu ujutro helikopterom biti prevezen u Strasbourg gdje će biti izložen u plenarnoj dvorani Europskog parlamenta. Komemoracija počinje u 11 sati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga lijes će biti vraćen natrag u Ludwigshafen i nakon vožnje gradskim ulicama prebačen na brod njemačke ratne mornarice koji će ga prevesti Rajnom u dvadesetak kilometara udaljen Speyer, gdje će u povijesnoj srednjovjekovnoj katedrali u 18 sati biti održan rekvijem.

Kohl će potom, na izričitu osobnu želju, biti pokopan u krugu najuže obitelji na groblju speyerske katedrale, a ne u grobnici obitelji Kohl u Ludvigshafenu gdje je prije 16 godina pokopana njegova supruga Hannelore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U katedrali u Speyeru, koja je najveća romanička katedrala na svijetu i čije je gradnja započela u 11. stoljeću, pokopano je nekoliko njemačkih careva iz salijske, hohenstaufovske i habsburške dinastije.

Cijeli svečani oproštaj od Helmuta Kohla trajat će ukupno oko 10 sati, a velik dio prenosit će i javni servis. Tog dana će zastave u Njemačkoj biti spuštene na pola koplja.

Oproštaj od njemačkog kancelara s najduljim stažem na dužnosti prolazi u znaku sukoba unutar obitelji o obliku njegovog ispraćaja, kao i u znaku razilaženja koja su pratila posljednju fazu njegovog aktivnog djelovanja u njemačkoj politici.

Do otuđenja između Helmuta Kohla i dvojice njegovih sinova došlo je nakon samoubojstva Hannelore Kohl 2001. potaknuta dugogodišnjom teškom bolešću, a pogoršalo se nakon vjenčanja Helmuta Kohla s dotadašnjom tajnicom Meke Richter koja je, kako pišu njemački mediji, dodatno izolirala bivšeg kancelara od ostatka obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kohl je navodno odbio državni pogreb zbog sukoba s Kršćansko-demokratskom unijom (CDU) strankom kojoj je godinama bio na čelu, se s njom se razišao nakon skandala oko stranačkih donacija i pošto Kohl nije želio otkriti imena tajnih donatora što je CDU dovelo u tešku situaciju.

Bivši njemački kancelar Helmut Kohl, arhitekt njemačkog ujedinjenja 1990. i mentor Angele Merkel, umro je u petak 87. godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kohl je bio kancelar od 1982. do 1998., prvo kao predsjednik vlade Zapadne Njemačke, a nakon ujedinjenja i cijele zemlje. Kohlovih 16 godina na dužnosti kancelara najdulje je od bilo kojeg njemačkog kancelara nakon Otta von Bismarcka i daleko najdulje od bilo kojeg demokratski izabranog kancelara.

Kohl kao malo koji političar simbolizira sudbinu poslijeratne Njemačke, ali i europskog kontinenta što ima veze s činjenicom da je za kormilom gospodarski najsnažnije europske zemlje stajao u povijesno sudbonosnom razdoblju

Kohl se uz svog tadašnjeg ministra vanjskih poslova Hansa Dietricha Genschera smatra i glavnim pokretačem priznanja neovisnost Hrvatske za što ga je 2006. odlikovao tadašnji hrvatski predsjednik Stjepan Mesić.

fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo