Samo jedan dan nakon što je njemački Ured za radiodifuziju zabranio emitiranje kanala RT u toj zemlji, sestrinske tvrtke RT-ove centrale u Rusiji, službena Moskva zabranila je rad Deutsche Welleu u Rusiji.
Regulatorna tijela Rusije su, međutim, otišla korak dalje. Spiegelov dopisnik iz Moskve javlja da je ministarstvo vanjskih poslova Rusije prethodno najavilo da će zaustaviti svako emitiranje DW-a, i terestrijalno i satelitsko, da bi za time slijedilo oduzimanje novinarskih akreditacija svim članovima DW-a u Rusiji.
Kremlj je najavio mogućnost pokretanja postupka utvrđivanja DW-a u Rusiji kao "stranog agenta". Najavljeni su također i "daljnji postupci".
Njemačka ministrica kulture i medija Claudia Roth, prenose večeras mediji, potez Kremlja je nazvala "na bilo koji način neprihvatljivim": "Ova odluka je očito zamišljena kao protureakcija odluka Ureda za radiodifuziju da otkaže dozvolu za emitiranje RT-u."
Ta odluka nadležnih tijela u Berlinu dan ranije prije odluke službenog Kremlja danas, objašnjena je time što se RT u Njemačkoj do sada emitirao pozivajući se na licencu za emitiranje u Europi koju su ovom programu izdale vlasti u Srbiji.
Njemački Ured za radiodifuziju je došao do zaključka da RT ne posjeduje dozvolu koja bi opravdala emitiranje na području Europske unije.
Sukob RT-a ima i dužu povijest. RT je, naime, nekoć bio Russia Today, onda kao i danas optužuje ga se da je pod direktnim utjecajem Kremlja.
Usto, Russia Today ranijih godina je širio "neprovjerene priče", kritičari su govorili i o ciljanim dezinformacijama, poput onih o totalnim netočnostima o masovnim napadima migranata na građane Njemačke.
Kremlj se optuživalo da je time direktno htio politički naštetiti tadašnjoj kancelarki Angeli Merkel koja se zalagala za liberalnu politiku prema izbjeglicama.