'Nitko neće riskirati sigurnost da bi uštedio na gorivu'

19.7.2014.
9:51
VOYO logo

U ekipi od 62 osobe nalaze se i dvojica stručnjaka za zrakoplovne katastrofe, koje je pozvao Kijev kako bi sudjelovali u potrazi, preciziralo je malezijsko ministarstvo transporta.

Premijer Najib Razak izjavio je u petak navečer da je razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom inzistirajući na potrebi neometane i objektivne istrage. "Također sam kazao Putinu da mjesto nesreće ne bi trebalo dirati dok ekipa ne započne svoju istragu", kazao je malezijski premijer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Američki predsjednik Barack Obama također je inzistirao na potrebi da istraga bude "slobodna" i "neometana".

Kineski predsjednik Xi Jinping pozvao je na poštenu i objektivnu istragu o rušenju Malezijskog Boeinga 777 s 298 ljudi, objavila je u subotu na svojoj internet stranici kineska vlada. Istraga treba pronaći dokaz što je prije moguće, rekao je Xi a prenosi se na web stranici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zrakoplov Malaysia Airlinesa na letu MH17 letio je na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur kada je srušen pri čemu je poginulo svih 298 putnika i članova posade što je izazvalo ogorčenje i osude diljem svijeta. Među putnicima su bila i 44 Malezijca, uključujući 15 članova posade.

Ostaci zrakoplova rasuti su na teritoriju kojega drže proruski separatisti u blizini granice s Rusijom koja je u sukobu s Ukrajinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovo je drugi put u par mjeseci da je malezijska zrakoplovna tvrtka izgubila zrakoplov. Boeing 77 na liniji Peking -Kuala Lumpur nestao je 8. ožujka i još uvijek nisu pronađeni zrakoplov ili njegovi ostaci.

Agencija za civilno zrakoplovstvo UN-a tvrdi da oni ne izdaju upozorenja

Agencija za civilno zrakoplovstvo Ujedinjenih naroda (ICAO) u petak je priopćila da nije njezin posao izdavati upozorenja o mogućim opasnostima poput vojnih sukoba već je to dužnost pojedinačnih zemalja, prenose agencije u subotu dok se istražuju uzorci obaranja malezijskog zrakoplova u zoni sukoba u istočnoj Ukrajini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uloga ICAO-a pod povećalom je javnosti otkako je u četvrtak iznad istočne Ukrajine projektilom zemlja-zrak oboren malezijski civilni zrakoplov u kojem je poginulo 298 ljudi. ICAO, međutim, odbacuje optužbe da je trebao izdati upozorenje o mogućim opasnostima letenja iznad spomenutog područja.

"ICAO ne proglašava neki zračni prostor sigurnim ili opasnim za letenje niti preuzima bilo kakve druge direktne operacijske odgovornosti vezane uz civilne zračne usluge", rekao je glasnogovornik Anthony Philbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Uvijek je odgovornost naših suverenih zemalja članica da upozore druge države o mogućim sigurnosnim rizicima", dodao je. Na pitanje bi li ICAO ikada izdao upozorenje o opasnosti raketnog napada, odgovorio je: "To nije naš posao".

I Međunarodna organizacija za zračni promet (IATA) priopćila je da se aviokompanije oslanjaju na pojedinačne države da im kažu koje su rute sigurne i ne rade kompromise kada je u pitanju sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U ovom trenutku je vrlo važno da se kaže: sigurnost je najveći prioritet", kazao je izvršni direktor Tony Tyler.

"Niti jedan zračni avioprijevoznik neće riskirati sigurnost putnika, posade i zrakoplova da bi uštedio na gorivu. Kompanije ovise o vladama i kontrolama leta za savjete koji zračni prostor je na raspolaganju za let i one potom planiraju unutar zadanih granica", istaknuo je Tyler.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačke vlasti upozorile su zračne kompanije da ne lete iznad kriznih žarišta, ne samo iznad istočne Ukrajine. Njemačka je svim svojim zrakoplovnim tvrtkama, njih 144, uputila upozorenje da izbjegavaju letove iznad svih područja u kojima se odvijaju oružani sukobi, poput Sirije, Iraka i Afganistana.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo