ANALIZA DARIA TODOROVIĆA /

Nije vam jasno zašto plaćamo benzin 10 kuna? Hrvatska ni kriva ni dužna trpi zbog rata na Bliskom istoku

'Svi razmišljamo o tome kako nam je budućnost nesigurna. Baš svi. Bojimo se budućnosti. Ne znam šo će se dogoditi i hoće li moj posao preživjeti. Ova situacija će se odraziti na sve nas'

8.5.2018.
9:36
VOYO logo

Cijena sirove nafte na burzama je dosegla 70 dolara, a derivati na našim benzinskim crpkama 10 kuna. I to prvi put nakon tri i pol godine. Cijena nafte raste zbog očekivanja da će američki predsjednik Donald Trump izaći iz nuklearnog sporazuma s Iranom.

Trump opet ludovao po Twitteru

Njegovu odluku nestrpljivo iščekuje cijeli svijet - a on je sinoć na Twitteru priopćio da će odluku objaviti dan u 14 sati u Bijeloj kući.  Inače, sporazum je dosad opisivao kao užasan, najgori, katastrofalan. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali mnogi misle da će se prava katastrofa, i to ne samo s cijenama benzina, dogoditi ako Trump stvarno ostvari svoju prijetnju. 

U stavu su ovaj put jedinstvene i Velika Britanija i Francuska i Njemačka, a iranski predsjednik Americi već prijeti da će zažaliti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran, uran, nafta, Trump, Europa i Izrael. To su ključni pojmovi za razumijevanje sljedeće priče.

Prije tri godine Iran se potpisivanjem nuklearnog sporazuma obvezao smanjiti proizvodnju radioaktivnog urana. Znači dovoljno da pogoni svoje nuklearne elektrane, ali nedovoljno za razvoj nuklearnog naoružanja. U zamjenu je dobio izlazak iz izolacije i nesmetanu trgovinu - ponajprije naftom. Tri godine je sve funkcioniralo dobro, a onda je došao Donald Trump i najavio vjerojatni raskid sporazuma i to na užas svih njegovih partnera.

Svjetski čelnici složni ali i zabrinuti

“Neću skrivati to da bi mogle postojati vrlo ružne posljedice. Postoji veliki rizik da će se, ukoliko Sjedinjene države napuste sporazum, on potpuno raspasti. Što se događa tada? Iranci kreću u izgradnju bombe. Kako ćemo to zaustaviti? Koji je naš plan B?”, grmio je nedavno Boris Johnson, britanski minister vansjkih poslova.

Trump sporazum naziva katastrofalnim, ali za to ne nudi puno argumenata, osim da se Irance dovoljno ne nadzire, i da oni namjeravaju nastaviti s izradom bombe kad 2025. ugovoru istekne rok.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I izraelski premijer Benjamin Netanyahu dramatično je svijetu predstavio navodne dokumente protiv Irana ali rijetki misle da je pokazao nešto konkretno.

Analitičari, pa tako i novinar Hassan Haidar Diab, koji je dobar poznavatelj prilika na Bliskom Istoku, misle da Trumpovim saveznicima Izraelu i Saudijskoj Arabiji smeta ogroman utjecaj koji Iran ima na Bliskom Istoku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nažalost Donald Trump će između Saudijske Arabije i Izraela odabrati najgore rješenje - izlazak iz nuklearnog programa, što će na kraju destabilizirati cijeli Bliski Istok”, ističe Hassan Haidar Diab, novinar Večernjeg lista.

Rat, terorizam, divljanje cijena nafte, gospodarski problemi; samo su neke od mogućih posljedica, zbog čega su europski čelnici Trumpu prvi put jasno i glasno rekli - ne.

“Jasno je da ovaj ugovor svijet čini sigurnijim mjestom, a da bi bez njega bio mnogo nesigurniji”, poručio je Heiko Maas, njemački minister vanjskih poslova.

Europske sile imaju jako konkretne poslovne razloge da ne stanu na Trumpovu stranu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Francuzi su s Irancima dogovorili izvođenje velikih građevinskih radova na aerodromima, zatim proizvodnju automobila Peugeot za iransko tržište, kao i prodaju svojih Airbusova.

Njemačka je s Iranom dogovorila izvoz velike mehanizacije i stotinjak lokomotiva. Velikoj Britaniji je nakon potpisivanja sporazuma trgovina s Iranom skočila za 50%. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iran: Amerika će biti gubitnik

I Rusija i Kina dobro posluju s Iranom i ne namjeravaju prekidati sporazum, pa je službeni Iran odlučan u prkosu Amerikancima.

“U ovom pitanju, Amerikanci će biti glavni gubitnici. Njih na kraju sigurno očekuje samo poraz. Mi ćemo nastaviti dalje našim putem”,  odlučan je Hassan Rouhani, predsjednik Irana.

Iranci su zaprijetili da bi ubuduće naftne transakcije mogli odrađivati u eurima, a ne dolarima, što bi snažno pogodilo američko gospodarstvo, a ljudima u Teheranu spomenuta situacija nimalo se ne sviđa.

Doći će do krvavog rata

“Svi razmišljamo o tome kako nam je budućnost nesigurna. Baš svi. Bojimo se budućnosti. Ne znam šo će se dogoditi i hoće li moj posao preživjeti. Ova situacija će se odraziti na sve nas”, zabrinut je Mohammad Khaleghi iz iranske prijestolnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tamošnji stanovnici često misle da moraju napustiti Iran ako žele živjeti bolje.

“Predsjednik Macron je prije dva dana izjavio da je izlazak Amerike iz nuklearnog programa otvaranje pandorine kutije i sigurno će dovesti do jednog rata širih razmjera. Nitko ne zna gdje i kako bi to završilo. To su činjenice nažalost", zaključuje novinar Hassan Haidar Diab.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bilo, naša mala Hrvatska nije ništa potpisivala niti ju je itko išta tražio. Ali i mi ovdje osjećamo posljedice napetosti oko Irana pa za litru benzina ponovno dajemo preko 10 kuna

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo