Njihovim istraživanjem bilo je obuhvaćeno područje istočnog Sredozemlja, odnosno zemlje Cipar, Izrael, Jordan, Libanon, Turska i Sirija.
Najsušnije razdoblje u zadnjih 900 godina
"Veličina i značaj klimatskih promjena na ljude zahtijeva razumijevanje cijelog niza različitih pojava", kazao je Ben Cook, glavni autor i klimatolog NASA-inog Goddard Instituta za svemirske studije.
Primjerice, sušna razdoblja na području Levanta (zajednički naziv za zemlje na obali istočnog Mediterana) u vremenu od 1998. do 2012. godine povećala su se za 50 posto i bila su najsušnija razdoblja u zadnjih 500 godina, te za 10 do 20 posto u zadnjih 900 godina.
Klimatske promjene sa sve sušnijim razdobljima pridonijele su i sukobu u Siriji.
Suša potakla političke nemire i rat u Siriji
"Postoje dokazi da je suša od 2007. do 2010. godine pridonijela sukobu u Siriji", ističe se u jednom članku američke Akademije znanosti. "To je bila najgora suša koja je prouzročila propast usjeva i masovnu migraciju obitelji koje su se dotad bavile poljoprivredom u urbane sredine. Za Siriju, zemlju koju je obilježavalo loše upravljanje i neodrživa agrarna politika kao i politika zaštite okoliša, suša je imala učinak kataklizme, što je pridonijelo političkim nemirima", navodi se u članku.
Znanstvenici sugeriraju da je kolaps poljoprivrede zbog suše dobrim dijelom kriv za događaje koji su usliejdili u Siriji. Suša naprosto prisiljava ljude da nađu druga utočišta i domove, kažu znanstvenici.