ZNANSTVENICI ŠOKIRANI /

Nevjerojatna snaga: seizmolozi su eksplozije u Tianjinu zabilježili kao potrese

Image
Foto: AP

Podrhtavanje tla uslijed prve eksplozije odgovara detoniranju tri tone TNT-a, a druga je bila čak sedam puta jača, kao eksplozija 21 tone tog eksploziva. Prema stručnjacima, prva eksplozija zabilježena je kao potres jakosti 2.3, a druga 2.9 stupnjeva

14.8.2015.
7:16
AP
VOYO logo

Eksplozije u kineskom gradu Tianjinu bile su tako snažne da su ih instrumenti zabilježili kao potrese. Dužnosnik kineske seizmološke uprave rekao je BBC-u da su znanstvenici "šokirani" snagom eksplozija.

Po njegovim riječima, podrhtavanje tla uslijed prve eksplozije odgovara detoniranju tri tone TNT-a, a druga je bila čak sedam puta jača, kao eksplozija 21 tone tog eksploziva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema stručnjacima, prva eksplozija zabilježena je kao potres jakosti 2.3, a druga 2.9 stupnjeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udarni val osjetio se nekoliko kilometara od skladišta u kojem je došlo do eksplozije.

"Eksplozija je probudila mene i sestru, bili smo strašno uplašeni. Pokrili smo se plahtama i pitali se radi li se o potresu ili atomskoj bombi", rekao je jedan stanovnik tog lučkog grada.

"Spavao sam kada su se vrata i prozori iznenada zatresli. Isprva sam pomislio da je potres", dodao je drugi koji živi sedam kilometara od mjesta nesreće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak je i američki geološki centar registrirao eksplozije kao potrese. List The Guardian navodi američkog geofizičara Johna Bellinija koji kaže da se kod eksplozija poput one u Tianjinu jako rijetko detektiraju seizmičke aktivnosti.

Kineski spasioci u petak su iz ruševina izvukli jednu preživjelu osobu, a vlasti su se usmjerile na istragu uloge uskladištenih zapaljivih kemijskih tvari u dvjema eksplozijama u kojima je život izgubilo 50 osoba i ozlijeđeno oko 700 osoba od kojih 71 teško.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mogući uzrok eksplozija - polijevanje kemikalija vodom

Stručnjaci za sigurnost smatraju da je gašenje požara vodom u skladištu u kojem su bile kemijske tvari, koje snažno reagiraju na kontakt s vodom, moglo uzrokovati lančane eksplozije jer se razvio eksplozivni plin.

Image

Pogledajte što se dogodi kada se vodom gasi ono što se vodom ne smije gasiti

Image

Pogledajte što se dogodi kada se vodom gasi ono što se vodom ne smije gasiti

Vjeruje se da je tamo bio uskladišten kalcijev karbid koji u kontaktu s vodom stvara eksplozivni acetilen. Prema državnoj agenciji Xinhui nekoliko je kontejnera već gorjelo prije eksplozije, a vatrogasci su te požare gasili vodom.

Kemijski stručnjak David Leggett iz Kalifornije kazao je za Reuters da je eksplozija acetilena mogla zapaliti amonijev nitrat koji je također bio uskladišten u istom skladištu. "Po meni prisutnost amonijevog nitrata može objasniti snagu razaranja", kazao je.

Stručnjaci vjeruju da je moguće da je prva eksplozija posljedica polijevanja kalcijeva karbida vodom što je stvorilo eksplozivni plin acetilen a druga mnogo snažnija posljedica zapaljenja amonijevog nitrata acetilenom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Život je izgubilo najmanje 12 vatrogasaca, a 18 ih se vodi kao nestalo dok ih je 66 hospitalizirano.

djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo