Podsjetimo, zbog činjenice da svakih šest sekundi od bolesti povezanih s pušenjem u svijetu umre jedna osoba, Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je vlade diljem svijeta da povise poreze i tako doprinesu u borbi protiv pušenja.
Nekima visoka cijena ne smeta
No, kako se čini iz britanskog slučaja, visoke cijene mnoge neće otjerati da se ostave duhana. Naime, kako pokazuje najnovija anketa, kada bi se kutija cigareta prodavala po 15 funti (sada jedno pakiranje od 20 komada stoji između 9 i 10 funti), 32 posto pušača s Otoka odgovorilo je da ih to ne bi obeshrabrilo te da se ne bi ostavili štetne navike.
Ranim dijagnosticiranjem tumora, objavili su stručnjaci, u Velikoj Britaniji bi se godišnje moglo spasiti oko 30 tisuća života. Zato do 2020. godine u razne preventivne mjere namjeravaju uložiti oko dvije milijarde funti.
Na Otoku je pušenje najčešći uzročnik raka, a na drugom mjestu je pretilost. Zahvaljujući napretku u tretmanu karcinoma, stopa preživljavanja raste iz godine u godinu.
Više cijene i u Hrvatskoj
Preporuku WHO-a na znanje su primili i u Hrvatskoj, gdje svaki četvrti stanovnik puši, a od posljedica pušenja umre oko deset tisuća osoba godišnje.
Kod nas će cijena cigareta prvenstveno rasti zbog usklađivanja s EU zakonima. Hrvatska je u oporezivanju duhanskih proizvoda i prerađevina usklađena s pravnom stečevinom Europske unije, osim kod minimalno propisane trošarine na cigarete. Prijelazno razdoblje za prilagodbu u tom dijelu oporezivanja cigareta Hrvatskoj istječe na kraju 2017. godine, a najkasnije tada porez će iznositi 60 posto prosječne maloprodajne cijene cigareta i minimalnog iznosa od 90 eura na 1000 komada cigareta. Tek tada će udio poreza u ukupnoj cijeni cigareta dostići nivo koji je sada imaju u drugim zemljama EU-a.
Metro.co.uk/Danas.hr