nema suglasnosti za Poglavlje 23 /

Nema pomaka - Hrvatska i dalje blokira Srbiju, Vučić: 'Nećemo dozvoliti da nas ucijenjuju!'

Image
Foto: Srdjan Ilic/PIXSELL

Pripreme za otvaranje poglavlja 23 su u zastoju jer Hrvatska nije dala suglasnost na izvješće o ispunjenosti mjerila za njegovo otvaranje

8.4.2016.
18:33
Srdjan Ilic/PIXSELL
VOYO logo

Radna grupa za proširenje Europske unije završila je sastanak bez suglasnosti Hrvatske da Srbija otvori poglavlje 23, razgovori se nastavljaju, javlja RTS.

Predsjednik Vlade Republike Srbije AleksandarVučić reagirao je na ovaj razvoj događaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Vlada Republike Srbije zaprepaštena je odlukom Hrvatske da ne podrži europski put Srbije. Za takvu odluku, Republika Hrvatska nije imala ni jedan jedini valjan razlog. Srbija je primila k znanju stav Republike Hrvatske i Srbija neće dozvoliti da je bilo tko u Europi i svetu, pa ni Republika Hrvatska, na bilo koji način ucijenjuje i ponižava", navodi se u priopćenju.

Premijer poručuje da je Srbija zemlja slobodarskog naroda i da nikada neće biti vreća za udaranje bilo kome.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pripreme za otvaranje poglavlja 23 su u zastoju jer Hrvatska nije dala suglasnost na izvješće o ispunjenosti mjerila za njegovo otvaranje. Nizozemska, kao predsjedavajuća EU, ranije je priopćila da je spremna organizirati otvaranje poglavlja 20. ili 21. lipnja.

Hrvatska je neformalno dala do znanja da od Srbije očekuje ukidanje regionalne nadležnosti svog suda za ratne zločine, garancije za zastupljenost hrvatske manjine u Skupštini i suradnju sa Haškim sudom.

Izvori su u Europskoj komisiji naveli da nijedan od tih zahtjeva nema direktne veze sa sadržajem poglavlja 23 i da bi svakako bilo pogrešno blokirati Srbiju na samom početku pregovora koji tek trebaju dati rezultate u području vladavine zakona.

U EK navode i da jedanaest zemalja članica EU ima slične zakone o univerzalnoj nadležnosti sudova za ratne zločine, zbog čega nema osnove da se ukidanje traži od Srbije. Da bi se pripreme za otvaranje poglavlja 23 nastavile, potrebna je jednoglasna odluka svih zemalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon toga EU treba utvrditi svoju zajedničku pregovaračku poziciju, što može potrajati nekoliko tjedana, ali i mjeseci. Daljnje odlaganje suglasnosti Zagreba moglo bi značiti da procedura neće biti završena do lipnja, odnosno - odlaganje otvaranja za neki kasniji datum.

Polemika o stavu Hrvatske vodila se i među državnim službenicima dvije zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara o prijetnjama iz Hrvatske, a koje se odnose na uvjetovanje potpore na putu Srbije ka EU, Vučić je jučer rekao da što god netko u okruženju radio, Srbija želi dobre odnose i dodao je da srpski brod sigurno plovi i tako će nastaviti.

Na pitanje koliko je osnovano hrvatsko sprečavanje ulaska Srbije u EU, Vučić je rekao da je zakon o kojem Hrvati govore donesen 2003. godine i da je na osnovu njega Srbija uhitila odgovorne za zločine na Ovčari i u Srebrenici.

"Ne razumijem uvijek sve, a ako netko misli da tako treba voditi politiku, ja to neću. Dok sam premijer još ovih 16-17 dana, takvu politiku nećemo voditi", kazao je Vučić.

Ministar vanjskih i europskih poslova Miro Kovač rekao je ranije danas da Hrvatska očekuje da se Bruxelles izjasni o tome kako namjerava ugraditi kriterije koje Srbija mora ispuniti u pregovorima o članstvu u EU i ponovio stav da Beograd mora ukinuti egionalnu nadležnost za ratne zločine i osigurati prava hrvatske manjine u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc rewind
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo