Covfefe /

Neki od najboljih trenutaka ere Donalda Trumpa. Znate li što je značilo kad s Melanijom raspravlja o 'bosanskom problemu'?

Image
Foto: AP Images

Trumpov izbor za prvog čovjeka jedne od svjetskih velesila, uvjerio je niz začudnih likove diljem svijeta da je baš sve moguće

20.1.2021.
9:12
AP Images
VOYO logo

Može li se postati predsjednikom bilo koje države na svijetu, pa tako i Sjedinjenih Američkih Država, ako vam ozbiljan medij poput BBC-a izvuče pred izbore niz izjava među kojima je i ova: "Nikad nisam vidio mršavu osobu da pije dijetnu Coca-Colu". Ili objavi vaš komentar serijala "Sumrak saga": "Robert Pattison ne bi trebao ponovno prihvatiti Kristen Stewart. Ona ga je prevarila kao psa i učinit će to opet, samo čekajte. On može puno bolje!". Ili ovaj: "Koncept globalnog zatopljenja kreiran je od strane Kine kako bi američku proizvodnju napravili nekompetentnom." 

Donald Trump je dokazao da je sve moguće. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Štoviše njegov izbor za prvog čovjeka jedne od svjetskih velesila, uvjerio je niz začudnih likove diljem svijeta da je baš sve moguće. A ako izrečeno i učinjeno biserje i nije bilo dovoljno da ga Amerika prije četiri godine ne izabere za predsjednika, lako je moguće da ga ja učinjeno i izgovoreno za mandata i svrgnulo s te predsjedničke pozicije. Jer, u u četiri godine nakupilo se toga poprilično.

Covfefe

Donald Trump je volio Twitter i tvitanje, ali Twiter je s vremenom prestao voljeti njega. Pamti se zato tipfeler, riječ nastala greškom zbog tipkanja u gluhi noćni sat. Bila je ponoć po lokalnom vremenu kada je Trump napisao: "Unatoč stalnom negativnom medijskom covfefe". I lavina poruga je krenula diljem svijete. Što li je covfefe, kako se i od čega spravlja!? Google je riječ prepoznao kao samoansku, zaradi sklon svijet odmah je riječ štampao na majice, kupljena je internetska domena covfefe.us. Nakon šestosatnog sna Trump je objavu obrisao, ali je jednako tako, kao čovjek vjeran reality formi, u medijskoj pažnji uživao. Inače, pretpostavka je da je Trump želio napisati 'medijsko praćenje', ali se riječ "coverage" pretvorilo u covfefe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Screenshot

Povijest bilježi da je Trump profil na Twitteru otvorio 18. ožujka 2009. godine i da je svoj prvi tvit odaslao 4. svibnja te godine. Sve je kod Trumpa bilo na tom Twiter tapetu, od Joea Bidena do dodjele Oscara 2018. za koju je tvitao: "To je bila najlošija dodjela Oscara u povijesti. Problem je što mi više nemamo zvijezde – osim vašeg predsjednika (šalim se, naravno)!" Idila je završila 6. siječnja. Twiter je Donaldu Trumpu trajno uskratiti pristup platformi nakon što je Trump serijom tvitova dao podršku napadačima na Capitol. 

Image
bitka Twittera i Trumpa /

Nakon što Twitter trajno suspendirao Trumpa, on najavio pokretanje nove konkurentske mreže

Image
bitka Twittera i Trumpa /

Nakon što Twitter trajno suspendirao Trumpa, on najavio pokretanje nove konkurentske mreže

Hrvanje rukama

Osim po bjesomučnom tvitanju pamtit će se Trumpa, sad već praktički bivšeg predsjednika SAD-a i po osebujnom rukovanju. Muški stisnuti pesnicu nije bila Trumpova opcija. On je izgradio samo svoj stil kojeg je teško opisati, ali ga je lako ismijati. Neki su tu vrst rukovanja usporedili s obaranjem šakama i povlačenjem poluge, natezanjem 'suparnikove' ruke, ako već Trump ne vodi za ruku kolege i kolegice ne bi li izbjegao jači stisak. Jedini koji se svojski borio i na kraju natjerao Trumpa na klasično rukovanje bio je francuski predsjednik Emmanuel Macron. Njemačkoj kancelarki Angeli Merkel to nije uspjelo, njen poziv na rukovanje Donald Trump je krajnje nediplomatski jednostavno 'prečuo'. S obzirom na 'mekoću' Trumpova dodira i stiska lako bi se dalo zaključiti da je njemačka kancelarka zapravo imala sreće. 

Razloge ovakvom nevoljkom rukovanju u Donalda Trumpa tražili su se i u činjenici da se radi o poznatom bakteriofobu. Sam Trump je svojedobno rako kako rukovanje smatra barbarskim činom, a u svojoj knjizi „The Art of the Combeck”, pisanoj prije nego li je postao predsjednikom, priznao je da često razmišlja kako da potakne ukidanje rukovanja. Francuski predsjednik natjerao je Trumpa na rukovanje, pristojnosti ga je preko rukovanja naučila prva dama Poljske Agata Kornhauser – Duda. Dogodilo se to za posjeta američkog predsjednika Poljskoj. Trump i njegov domaćin, predsjednik Poljske Andrzej Duda, završili su s mahanjem publici i krenuli se rukovati, dok su pokraj njih stajale njihove supruge. Završivši rukovanje s Dudom Trump je krenuo dati ruku prvoj dami Poljske, no ona ga je ignorirala i prvo se rukovala s Melanijom Trump. Trumpu je ruka ostala u zraku, da bi mu tek kasnije Agata Kornhauser-Duda pružila ruku. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubav prema protokolu

Donald Trump je državne protokole Trump volio koliko i spomenute bakterije. Prilikom posjete Japanu zaboravio se pokloniti japanskom caru Akihitu. Ima i koja godina, ali se svejedno pamti, kako je Trump prilikom zajedničkog fotografiranja lidera NATO članica u Bruxellesu bezobrazno gurnuo crnogorskog premijera Duška Markovića ne bi li se probio u prvi plan, vjerujući da je samo njemu tu mjesto. Stao je i ispred britanske kraljice...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Te prve godine mandata znao bi zaboraviti staviti ruku na srce dok svira američka himna, pa ga je na to gurkanjem morala podsjetiti supruga. Da je čovjek bez imalo takta pokazao je Trump kada je uputio komentar udovici poručnika američkih specijalnih postrojbi koji su poginuli u Nigeru. Prilikom izražavanja sućuti trudnoj udovici rekao je preko telefona da je njen suprug znao što ga čeka, zbog čega se našao na meti žestokih kritika javnosti. 

Možda i zbog svega spomenutog česta su bila nagađanja o Trumpovu fizičkom i mentalnom zdravlju. Navodno je visok 192 centimetra i težak 107 kilograma, što i nije pretjerano s obzirom da mu je najdraža hrana ona iz McDonaldsa i dobar steaka. Poneka partija golfa vrhunac je njegov bavljenje fizičkim aktivnostima. Trump je uvjeren da u svijetu vlada pogrešno mišljenje da je vježbanje korisno. Trump misli i vjeruje da je svaki čovjek poput baterije, rođen s ograničenom količinom energije, a ta se energija vježbanjem samo ubrzano troši. 

Odnos s Melanijom i "bosanski problem"

S posebnom pažnjom bavila se javnost i odnosom Donalda Trumpa i njegove supruge Melanije. Analiziralo se sve; drže li se za ruku ili ne, tko hoda ispred koga i na kojoj udaljenosti, tko koga gleda i ne gleda, tko s kim putuje i ne putuje, zašto Prva dama kisne dok kraj nje stoji suprug s kišobranom poviše glave. Kamere su voljele snimati gotovo pa refleksnu reakciju 47-godišnje ljepotice iz nama susjedne Slovenije, njeno odgurivanje ruke njezina supruga kad joj se pokuša približiti. Javnost je promptno skakala na svaku informaciju izvora bliskih predsjedničkom paru kako godinama ne spavaju skupa. S druge strane kolala je informacija iz istih tih bliskih izvora kako svi agenti Tajne službe znaju što u bračnoj ložnici rade Donald i Melanija kad god bi se čula šifra "Otpadnik i Renesansa raspravljaju o bosanskom problemu".

Image
Foto: www.profimedia.hr

Pokretač infodemije

Za Donalda Trumpa Europa je država, a vjetar ubija ptice. Znanost spada u ona područja do kojih Trump ne drži, ali se nije libio suvereno o znanosti govoriti. Studija sveučilišta Cornell, jednog od najuglednijih američkih sveučilišta, pokazala je kako je Donald Trump najveći pokretač dezinformacija o Covidu u svijetu i to na osnovu analize 38 milijuna članaka objavljenih na engleskom jeziku tradicionalnih medija u prvih pet mjeseci 2020. godine. Titulu je u najvećoj mjeri zaslužio zahvaljujući tiskovnoj konferenciji održanoj 24. travnja 2020. kada je naglas razmišljao o ubrizgavanju dezinficijensa u krv kao lijek za koronavirus. Čudesno liječenje Trump je zazvao i kad je promovirao nedokazano liječenje hidroksiklorokinom. Autori istraživanja zaključili su da je predsjednik SAD-a vjerojatno najveći pokretač 'infodemije' u svijetu. Inače, sudbina je htjela da Trump i oboli koronavirusa. Po izlasku iz bolnice u prvoj video poruci poručio je da je zaraza koronavirusom bila Božji blagoslov. "Mislim da je to bio Božji blagoslov. Ovo je prerušeni blagoslov", rekao je Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na žalost Trumpovo tumačenje znanosti išlo je i ide znatno šire od samog Covida. Trump prezire obnovljivu energiju i tvrdi da vjetroturbine uzrokuju rak. Tijekom solarne eklipse 2017. godine ignorirao je savjete liječnika i u Sunce gledao izravno, bez naočala. Sjedinjene Američke Države povukao je iz Pariškog klimatskog sporazuma usprkos jednoglasnom stajalištu svjetske znanstvene organizacije o globalnom zagrijavanju. 

Sve dođe svome kraju

Era Donalda Trumpu je, svemu usprkos, ipak došla kraju. Izbore je dobio Joe Biden. Trump odlazi, ali ostaju trumpizmi, no i štovatelji trumpizma diljem svijeta. I podijeljena Amerika u kojoj inauguraciju novog predsjednika mora štititi 25.000 vojnika Nacionalne garde. Ostavština je to koju je malo tko želio, ali Trumo će na njoj sigurno graditi dalje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se Hrvatske tiče, osim činjenice da je i u nas stasalo podosta poklonika Trumpova razmišljanja, ophođenja i javnog govora, pamtit će se fotografija s jednog od samita svjetskih čelnika na kojoj bivša hrvatska predsjednica stoji tik uz američkog predsjednika i s obožavanjem ga promatra. Što se regije tiče pamtit će se slovenski premijer Janez Janša koji je jedini i prvi čestitao Trumpu na "izbornoj pobjedi".

Ostaje vidjeti hoće li iza Trumpa za koju godinu ostati samo trumpizmi poput "covfefe" ili trumpizam kao pokret koji će nastaviti dijeliti američko društvo i svijet.

gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo