NASA je ponedjeljak objavila dosad nikad viđene slike međuzvjezdanog kometa 2I/Borisov. To je tek drugi poznati objekt koji je posjetio naš Sunčev sustav iz drugog sustava.
Slika prikazuje komet ispred udaljene spiralne glaksije, no fokus je na svijetloplavom centru na slici koja je napravljena sa svemirskim teleskopom Hubble dok je pratio komet kroz svemir, prenosi Independent.
VEZANE VIJESTI:
- VIDEO Senzacionalno otkriće! U 'našem susjedstvu' postoji planet s tekućom vodom: 'Može se nastaniti'
- Zauvijek se mijenja naše shvaćanje svemira: Znanstvenici otkrili svijet prepun skrivenih galaksija!
Slika prikazuje komet na putu kroz naš Sunčev sustav dok se vraća u međuzvjezadani svemir od kuda je i došao.
2I/Borsiov je prvi puta zamijećen u kolovozu od strane astronoma amatera s Krima koji je i imenovao komet. Znanastvenici su brzo ustvrdili da je to drugi poznati međuzvjezdani objekt koji je posjetio naš sunčev sustav, poslije Oumuamua i prvi komet uopće.
Od kolovoza znanstvenici prate komet i snimaju slike kometa kako se kreće sve bliže Zemlji i kako detalji postaju jasniji. Prvo promatranje s Hubblea stiglo je u listopadu, a najnovije slike stigle su studenom i prosincu i prikazale kako izgleda i koje je veličine komet.
"Hubble nam najbolje prikazuje veličinu jezgre kometa Borisov, što je jako važan dio kometa", rekao je David Jewitt, profesor planetarnih znanosti i astronomije na Sveučilištu California u Los Angelesu gdje je njegov tim snimio najbolje i najoštrije slike ove prve međuzvjezdane komete.
"Iznenađujuće, slike Hubblea pokazuju da je jezgra kometa više od 15 puta manja nego što su ranija istraživanja sugerirala da bi mogla biti. Polumjer je manji od pola kilometra. Ovo je važno jer nam poznavanje veličine pomaže u određivanju ukupnog broja i mase takvih objekata u Sunčevom sustavu i na Mliječnom putu. Borisov je prvi poznati međuzvjezdani komet i mi bismo željeli znati koliko ih ima drugih takvih objekata", dodao je profesor Jewitt a prenio Independent.